Kdo s koho! Jak se banky perou o klienty


Vydáno: 01.03.2017

Hraje se o velké peníze. O vaše peníze. Komu z nich dáte ukousnout. Sledujeme, jak v Česku probíhá boj o bankovní klienty, jaké je skóre a čím vás banky v nejbližší době zkusí dostat na svoji stranu.
Ekonomice se daří a lidé se přestávají bát utrácet. A mnohem víc než před nedávnem si půjčují: víc si sjednávají spotřebitelské úvěry i hypotéky. O to lákavějším soustem jsou pro banky. Jenže zatímco ještě před pár lety stačilo zvolna plavat s otevřenou pusou a polykat, dneska je potřeba o každé sousto zabojovat.
Po nástupu nových bank byly ty dosavadní donuceny sledovat, jak jim klienti odcházejí ke konkurenci. „Nové banky rozčeřily stojaté vody českého bankovnictví, rozproudily inovace, přitlačily trh k nutným krokům, jako bylo zjednodušení produktů, ceníků a obsluhy klientů. Také mají podíl na dalším rozvoji internetového bankovnictví a smartbankingu. A vymyslely a zavedly i bankovní kiosky v nákupních centrech,“ vysvětluje šéfredaktor portálu Finparáda.cz Zdeněk Bubák. Zároveň ale dodává, že u velkých technologických změn, jako je například zavedení bezkontaktních a NFC plateb mobilem, byly naopak tahouny velké bankovní domy. Ty mají totiž dostatek peněz na investice do inovací. A z hlediska budoucího úspěchu na trhu bude právě zvládnutí nových technologií velmi důležité.
Boj o klienty postupně přiostřuje. Svědčí o tom i narážky z velkých bank, které nechtějí mladším kolegyním přiznat, že by se nějak zásadně podílely na zkvalitňování trhu. „Konkurenci vždy bereme vážně, nikoho nepodceňujeme. S odstupem času ale můžeme říci, že noví hráči na český bankovní trh žádnou dramatickou změnu nepřinesli, nenabídli klientům inovativní technologie a novinky v oblasti produktů a služeb. Pouze se podbízejí nižší cenou. Jejich cenová výhodnost je však podmíněna spoustou věcí, které nejsou na první pohled patrné,“ tvrdí Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny.
Bojiště: Od spořáků k půjčkám
Válka o klienta probíhá neustále, a to na několika frontách. Jedna z prvních otevřených byla fronta spořicích účtů. Nové banky se po svém nástupu snažily mimo jiné lákat klienty vysokými úroky na spořicích účtech. Tento způsob vedení boje je ale příliš nákladný a dlouhodobě neudržitelný. Už rok a půl tedy v našich pravidelných srovnáních spořicích účtů hlásíme další a další klesání úroků:

Pravidelná čtvrtletní srovnání spořicích účtů na Peníze.cz
Bitvy spořicích účtů se ještě s vervou účastnily i družstevní záložny. Kdyby měla být tahle fronta ještě někdy otevřena, už by to s jejich účastí tak horké asi nebylo. Od letošního července mají totiž zákonem řádně otupené zbraně:

Nová pravidla přirdousí kampeličky. Je to fér?
Další boj probíhá na poli běžných účtů. Klienti se postupně dočkali jednodušších a přehlednějších podmínek, snadnějšího vedení účtu, snižování a vypouštění poplatků a také možnosti obsluhy účtu přes mobilní telefon. Problém nových bank byl ale v tom, že si u nich lidé sice účty zakládali, ale často je používali jenom jako vedlejší účet, výplatu si nechávali dál posílat na konto u velké banky. Důvod? Sítě poboček a zejména bankomatů, které velké banky vybudovaly.
Malé banky proto začaly nabízet účty zcela zdarma, včetně výběrů z bankomatů cizích bank. Klientům k tomu většinou stačí splnit jednoduché podmínky, jako je třeba překročení minimální měsíční výše příchozích plateb nebo určitý počet karetních transakcí. Tím se připravila půda pro další fázi boje. Bitvu půjček. A právě tady se láme chleba. Půjčky jsou totiž pro banky z hlediska dlouhodobého profitu klíčové. A mnohem lépe samozřejmě nabídnete půjčku někomu, kdo už u vás má běžný účet, který skutečně používá. Nejde pochopitelně jen o nové půjčky, ale také o přetahování půjček starých. Z konsolidací úvěrů a především z refinancování spotřebitelských úvěrů a refinancování hypoték se tak rázem stalo téma číslo jedna.

Boj na jednotlivých frontách je výrazně propojený a uvědomují si to i velké banky, které už ve své produktové nabídce na výpady „trpaslíků“ aktivně reagují. Za poslední dva roky vývoj na našem bankovním trhu skutečně velmi akceleroval. Nízkonákladové banky nespí na vavřínech a dál rozvíjejí svoji nabídku. Vedle toho však začaly i střední a velké banky reflektovat poptávku po běžných účtech bez poplatků.

Boj o bankomaty
Doteď na sebe banky útočily jenom v reklamě a v médiích, situace se ale začíná měnit. Velkým společnostem, s Českou spořitelnou a Komerční bankou v čele, se totiž nelíbí, že nízkonákladové banky umožňují svým klientům vybírat peníze ze všech bankomatů v Česku zdarma a poplatky za ně platí samy. Výši poplatku totiž nestanoví banka, které bankomat patří, nýbrž karetní asociace Visa a Mastercard, většinou jde o zhruba deset až patnáct korun za jeden výběr. A podle provozovatelů bankomatů to nemusí stačit ani na režii.
Spor mezi bankami, které jen vydávají karty, a bankami, které provozují bankomaty, se přiostřil prý kvůli chystanému snížení poplatků z plateb kartou v obchodech, nařízenému Evropskou unií. Dnes se transakční poplatek, který odvádí obchodník bance, pohybuje mezi 1 a 1,6 procenta z ceny nákupu, od prosince bude maximálně 0,3 procenta. Banky tedy čekají výpadek příjmů a chtějí se zahojit jinde. Šéf Komerční banky Albert Le Dirac’h už dokonce hovořil o možnosti, že by se klientům konkurence k bankomatům omezil přístup. Pravděpodobněji se ale půjde cestou zdražování.
Pro cizí zavřeno. Nebo dráž! Bankomaty zdarma už nebudou pro všechny
Podle Tomáše Jaroše z ČSOB a Ery – Poštovní spořitelny, by se měl stávající způsob stanovování poplatků za výběry z bankomatů přehodnotit: „V zahraničí začíná být zcela normální, že banky, které provozují síť bankomatů ve všech jejích aspektech, chtějí víc mluvit do toho, jak tyto služby poskytovat klientům jiných bank, jež do provozu sítí bankomatů nepřispívají, ale jejich klienti je využívají,“ říká.

Pokud ovšem poplatky za výběry z bankomatů stoupnou, je otázka, jestli je malé banky budou dál ochotné a schopné platit samy. Mluvčí Equa bank Markéta Dvořáčková ale pohled velkých hráčů odmítá a zároveň slibuje klientům, že se jich zdražení nedotkne: „Naši klienti mají právo a možnost vybírat z bankomatů v Česku zdarma. To platí a bude platit. Ke zvýšení mezibankovního poplatku zatím nedošlo, nicméně pokud k němu dojde, rozhodně nebudeme na klienty nic přenášet. Zanalyzujeme, zda se nám vyplatí využívat cizí bankomaty, nebo bude výhodnější postavit vlastní síť.“

Pobočky versus internet
Dalším bojištěm je pak komunikace s klienty. Velké banky vychvalují sítě svých poboček, kde se prý klienti dočkají skutečného osobního přístupu, malé banky vyzdvihují svoji flexibilitu a nízkou cenu služeb, která je ale spojená s tím, že veškerá komunikace probíhá přes internet nebo telefon. „Trh je dnes více méně rozdělen na mladé ‚internetové‘ klienty, kteří buď už k nízkonákladovým bankám přešli, nebo ještě nepřešli a jsou stále u velkých bank, a na staré konzervativní klienty, kteří v klasických bankách zůstali a asi už zůstanou. Pokud bychom měli odhadnout, jestli velkým bankám budou ještě klienti výrazněji ubývat, záleží na mladých klientech, kteří z nějakého důvodu do nové banky ještě nepřešli. Rozhodnou samy velké banky – jestli své služby budou nadále zlepšovat a udržovat na úrovni, která by byla srovnatelná s novými bankami nebo lepší,“ myslí si Zdeněk Bubák.
S určitým úbytkem klientů a snižujícím se podílem na trhu ale musí velké banky tak jako tak počítat. Tedy pokud se jim nepodaří přesvědčit o tom, že také dokážou být moderní. Zatímco konzervativních klientů ze starší generace bude časem ubývat, skupina mladých, internetově gramotných lidí roste. „Naše zkušenosti ukazují, že pro klienty jsou pobočky důležité jen v určitých momentech, třeba když k nám přechází z jiné banky nebo když chtějí podepsat smlouvy k nějaké nové službě. Pro samotné používání banky a svých účtů se ale většina lidí bez poboček obejde a většinu transakcí dělají přes internet nebo telefon. Síť několika stovek poboček by proto pro nás představovala zbytečné náklady navíc, které dnes můžeme místo toho investovat do výhodnějších služeb pro klienty,“ říká tiskový mluvčí Air Bank Vladimír Komjati s tím, že jeho banka v dohledné době neplánuje víc než čtyřicet poboček.