Kde se dá nejlevněji půjčit na studia


Vydáno: 20.03.2017

Čtvrt milionu na vysokoškolská studia nejlevněji půjčí v České spořitelně a Komerční bance. Některé studentské úvěry se dají splácet až po studiích. Úvěry, které nejsou ušité na míru studentů, jsou dražší.

Studia na vysoké přijdou minimálně na čtvrt milionu korun. To může nadanému dítěti, jehož rodiče mají nízké příjmy, zkomplikovat nebo uzavřít cestu k vysokoškolskému diplomu. Mapovali jsme proto, za jakých podmínek se dá půjčit na studia v sedmi tuzemských bankách.
Při hledání nejlevnějšího úvěruje dobré zamířit tam, kde mají půjčky ušité studentům přímo na míru. Hlavní předností těchto speciálních studentských produktů je, že se dají splácet podle finanční situace již v průběhu studia, nebo až po ukončení školy, kdy začne vysokoškolák pracovat a vydělávat si. Během studií je možné splácet jen úroky, tedy snížené částky. Umožňuje to Česká spořitelna, Komerční banka a také UniCreditBank. U Raiffeisenbank je potřeba začít studentský úvěr splácet hned, odklad splátek tato banka neumožňuje.

Nejlevněji půjčí studentům čtvrt milionu korun Česká spořitelna(RPSN 9,42 procenta, měsíční splátky 5 192 korun, na poplatcích za pět let 2 940 korun). V těsném závěsu je Komerční banka(RPSN 9,62 procenta, měsíční splátky 5 236 korun, na poplatcích 3 000 korun). V Raiffeisenbankje RPSN 10,1 procenta, student by splácel měsíčně 5 117 korun ale na poplatcích by za pět let zaplatil dalších 9 tisíc korun. UniCreditBankpůjčí nejvýše 150 tisíc korun při RPSN 12,5 procenta, měsíční splátky jsou 3 275 korun a celkové poplatky za pět let přijdou na 3 000 korun.

Peníze banky půjčí prakticky na počkání, na co je student využije, banky nekontrolují. Jen v UniCreditBank se student podpisem smlouvy zavazuje, že finance použije na studia. Pro schválení úvěru je potřeba předložit potvrzení o studiu a dva doklady totožnosti, rodiče předkládají jako ručitelé potvrzení o svých příjmech. Ručit se dá i formou zástavního práva k pohledávce, případně ručitelským závazkem. Raiffeisenbank půjčuje bez ručitele.

Po podepsání smlouvy banky převedou peníze na studentský účet, za který zpravidla účtují měsíční poplatek 40 až 50 korun, u Raiffeisenbank je poplatek 150 korun měsíčně. Půjčka na studia od České spořitelny, UniCreditBank a Raiffeisenbank se čerpá jednorázově.

Úvěr Gaudeamus od Komerční banky lze čerpat jednorázově, ale také postupně. Dokud není úvěr zcela vyčerpaný nebo neskončí doba pro jeho čerpání, student splácí pouze úroky. Tento úvěr se dá také splácet i mimořádnými splátkami nebo i předčasně, a to bez sankcí.

V dalších bankách, například Volksbank, GE Money Bank nebo u ČSOB, kde zatím nemají speciální úvěry pro studenty, je možné sjednat spotřebitelský neúčelový úvěr. Úročení půjčených peněz je ale vyšší, RPSNse pohybuje v rozpětí od 11,48 procent do 13,4 procent.

Splácet čtvrt milionu korun po dobu pěti let by pro studenta znamenalo měsíčně hradit u Volksbank5 406 korun (RPSN 11,48 procenta, poplatky celkem 3 500 korun). U GE Money Bankby měsíční splátka činila 5 589 korun (RPSN 13,42 procenta, celkem na poplatcích 4 900 korun).

Rodiče nebo student, kteří jsou klienty ČSOB, by mohli u banky dosáhnout na zvýhodněné úročení Půjčky na cokoliv. Tento produkt poskytuje banka svým klientům za výhodnější úrokovou sazbu 10,9 procenta (novým klientům za 13,9 procenta). Zde doporučili čtvrtmilionový úvěr se splatností na 7 let. Stávající klient ČSOB by tak splácel měsíčně 4 267 korun a na poplatcích zaplatil za sedm let celkem 7 540 korun.