Život na dluh: normální pro dvě třetiny Čechů


Vydáno: 20.03.2017

Čtvrtina lidí v Česku nešetří. Pětina utrácí, dokud to jde, a neplánuje rodinné výdaje. Toto chování se nemění již přes deset let. Se splácením jsou v Česku potíže u jednoho až dvou procent půjček v celkovém objemu přes 13,5 miliardy korun.

Dluhy domácností rostou. Není divu, čtvrtina lidí přiznává, že doma nešetří, necelá pětina výdaje neplánuje a prakticky stejný podíl domácností utrácí, dokud to jde. Vyplývá to z opakovaných průzkumů agentury STEM. V porovnání s šetřeními z poloviny 90. let se chování Čechů nezměnilo. „Dvě třetiny Čechů považují život na dluh, tedy s úvěrem a půjčkami, za normální,“ uvádí STEM.

Příliš se nemění také to, jak rodiny vnímají vlastní finanční situaci. Od výplaty k výplatě, kdy mnohdy nezbývá v závěru měsíce ani na nákup jídla, žije podle průzkumů STEM i Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) každá sedmá domácnost (15 procent). Více než polovina domácností tvrdí, že s rodinným rozpočtem sice každý měsíc vyjde dobře, ale nemůže ušetřit na nákladnější věci. Necelá třetina českých rodin si může dovolit i dražší nákupy, případně se nemusí omezovat.

V nebankovním sektoru si nyní lidé půjčují na spotřebu o pětinu více peněz, než tomu bylo v pololetí loňského roku.

„Společnost Cetelem poskytla svým klientům v 1. pololetí 2017 spotřebitelské úvěry za 5,96 miliardy korun. Oproti loňskému roku se jedná se o více než 14procentní nárůst. Splátkový prodej se meziročně zvýšil o 15 procent,“ říká Václav Horák, generální ředitel společnosti Cetelem.

Home Credit financoval svým klientům v prvních měsících roku 2017 nákupy v hodnotě 4,8 miliardy korun, což představuje 40procentní meziroční nárůst. Značně posílily nákupy na kreditní karty, kdy se objem peněz vyčerpaných tímto způsobem zvýšil o 117 procent. Posílil ale také splátkový prodej, na splátky od Home Credit se v průměru nakupuje za 12 500 korun, což je o tisícikorunu více než v loňském pololetí.

„Splátkovému prodeji tradičně dominuje černá technika jako televizory nebo DVD rekordéry a také bílé zboží – lednice, pračky a myčky nádobí, které spolu tvoří až 50 procent objemu všech úvěrů poskytnutých jako splátkový prodej. Na splátky se nakupuje stále víc také výpočetní technika a nábytek,“ přibližuje Olga Mužíková, tisková mluvčí Home Credit.

Jaké množství lidí přecenilo svou finanční situaci a mají problémy se splácením, nebankovní poskytovatelé úvěrů nesdělují, údaje patří k obchodnímu tajemství. „Ve srovnání s minulostí je povědomí klientů o nutnosti dostát svým závazkům větší. Zodpovědnější přístup klientů je ovlivněn i zlepšením vymahatelnosti nesplácených dluhů,“ poznamenává mluvčí Home Credit.

Od nebankovních poskytovatelů měli lidé na konci července půjčeno celkově 228,5 miliardy korun, tedy o 23 procent více než loni. Podle Nebankovního registru měli lidé potíže se splátkami úvěrů za 4,57 miliardy korun, což jsou dvě procenta z celkového objemu úvěrů. V Bankovním registru bylo evidováno ke konci července úvěrů za více než 900 miliard a po splatnosti bylo jedno procento z nich. Celkem jsou tak problémy u poskytnutých úvěrů v hodnotě 13,57 miliardy korun.

„Lidem doporučujeme, aby si při rozhodování o úvěru vždy porovnali čisté příjmy s pravidelnými výdaji jejich rodinného rozpočtu. A to nejen nyní, ale po celou dobu trvání úvěru. Rizika, jako je ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc, je vhodné krýt pojistkou schopnosti splácet,“ doporučuje Olga Mužíková z Home Credit.

Před uzavřením úvěrové smlouvy je potřeba pečlivě pročíst všechny smluvní podmínky a dobře si spočítat celkovou cenu úvěru, tedy kolik se za úvěr skutečně zaplatí. „RPSN je sice důležitá hodnota, ale cenu úvěru určuje do značné míry i jeho délka – je obvyklé, že například u úvěru na jeden rok s vyšším RPSN zaplatí klient v konečném součtu mnohem méně než u stejně vysokého úvěru na dobu pěti let, který má RPSN poloviční,“ upozorňuje mluvčí Home Credit.