Inflace v České republice se zvýšil na dvě procenta poprvé dosáhl cíle CHNB


Inflace v České republice se zvýšil na dvě procenta poprvé dosáhl cíle CHNB

V prosinci ve srovnání s prosincem loňského roku vzrostla hladina spotřebitelských cen o 2%. Nejvyšší ceny potravin a pohonných hmot. Postižení a vyšší mzdy, což vede ke zvýšení nákladů na služby.
Současná míra inflace přináší kompletní měnové intervence České národní banky (CHNB). Umělé oslabení koruny by mělo probudit dokončena ve druhém čtvrtletí roku 2017.

Ceny v České republice poprvé za 4 roky rostl tempem dva procentní body. To je plánovaná sazba České národní banky jako cíl.

Ve srovnání s listopadu ceny v ČR v prosinci vzrostla o 0,3%, oznámil Český statistický úřad. Průměrná inflace za rok 2016 byla 0,7% - je nejvyšší hodnota za poslední 3 roky.

Motorem růstu byly ceny výrobků a pohonných hmot. V případě prvních deset měsíců loňského roku, tyto kategorie byly tahání ceny dolů, v prosinci, začali pěstovat. Například, zeleniny vzrostly o 41,5% ve srovnání s předchozím rokem, ceny ropy vzrostly o 20% a vajec o 13,7%. Náklady na pohonné hmoty se zvýšila v průměru o 4,3%. Restaurace také zvýšil své ceny v průměru o 4,7%.

Zavedení elektronického registračního příjmů vlastně donutila mnoho restaurací zvýšení cen. Předpokládá se, že asi 20% českých škol v prosinci zvedl cenu o 10%.

Analytici se domnívají, že inflace v regionu dvě procenta budou pokračovat po celý rok 2017. Již v prvních měsících roku inflace by mohla lehce přesáhnout dvě procenta.

Mnozí analytici se shodují, že umělé snižování sazba koruny může být dokončena ve druhém čtvrtletí roku 2017. CHNB stále trvá na tom, že zásah skončí v polovině roku.

V podmínkách nízké inflaci a negativnímu vlivu na ekonomiku, CHNB v listopadu 2013 rozhodla o uměle oslabovat kurz koruna vůči euru. Již více než tři roky udržuje pod úrovní 27 korun za euro na pomoc vývozcům. Pro zachování CHNB musel koupit eur v hodnotě 800 miliard korun.