Hypotéka od mBank: z hvězdy se stal průměr


Vydáno: 17.03.2017

Hypotéka od mBank: z hvězdy se stal průměr

Dříve výhodná hypotéka od mBank ztratila své kouzlo. Bilanční mechanismus, kterým se daly snížit úroky, už banka neposkytuje k úvěrům s fixovanou úrokovou sazbou. Na hypotéku navíc dosáhne podstatně méně klientů. Kdo bude chtít hypotéku na více než polovinu hodnoty nemovitosti, nejspíš bude mít smůlu.
Hvězda mBank ve srovnání s jinými bankamipohasíná. Alespoň pokud jde o hypotéky. Zatímco ještě na podzim se banka chlubila produktem, který hned tak někdo z konkurence neokopíruje, od března ze svého úvěru na bydlení udělala pro řadu klientů naprosto standardní hypotéku, jakou mohou najít i jinde. Navíc u konkurence ji často pořídí s nižším úrokem a také bez poplatků.

Od svého impozantního vstupu na český trh se mBank podařilo zaujmout klienty nejen bankovnictvím s minimem poplatků, ale některými specialitami, které na místním trhu dosud chyběly. Jedním z nich byl i mBilans, bilanční mechanismus u mHypotéky(hypotéka mBank). Ten díky finanční rezervě na bilančním účtu umožňuje snižovat základ pro výpočet úroků z hypotékya klient má přitom stále finanční rezervu k dispozici. Může s ní v případě potřeby libovolně nakládat. Tento mechanismus sklidil zejména mezi movitější klientelou pozitivní ohlas.

Jenže od března mBank přestala bilanční mechanismusnabízet u nových hypoték se zafixovanou úrokovou sazbou. Využít ho mohou jen ti, kteří si vezmou úvěr s proměnlivou sazbou, která se řídí aktuálními podmínkami na mezibankovním trhu. mHypotéka s fixní sazbou tak přišla o jednu z největších výhod.

Bilanční mechanismus, který byl původně automaticky u všech hypoték, nevyhovoval všem klientům, tvrdí generální ředitel mBank Jiří Báča. Přestože banka nijak klienty nenutila, aby mechanismus využívali. Podle Báči ale zůstane bilanční mechanismus i tak dostupný pro mnoho zákazníků. Variabilní sazbu si údajně volila loni zprvu polovina zájemců o hypoteční úvěr, pak se tento podíl snížil na pětinu pětinu a nyní je trend zase obrácený a toto číslo rychle narůstá.

Báča zdůvodňuje omezení bilančního mechanismu dvěma důvody: „Primární je, že na českém trhu a nejen tady, dochází k obrovskému kolísání úrokových sazeb. To znamená, že sazby z počátku padaly téměř volným pádem a teď se stále pohybují směrem dolů. Na tom pak vydělá či prodělá jedna nebo druhá strana. Zda se ohrožení týká banky či klienta, přitom záleží na tom, jakým směrem se budou sazby ČNB pohybovat.“ Jinými slovy, banka na penězích uložených na bilančních účtech nyní málo vydělává, právě kvůli kolísání sazeb na mezibankovním trhu. Proto pro ni není výhodné zvýhodňovat třeba hypotékyse stabilní pětiletou úrokovou sazbou.

Druhým důvodem, proč banka omezuje bilanční mechanismus jen na variabilní sazby je, že ty jsou podle Báči v tuto chvíli pro klienty výhodnější. Sazba vázaná na tříměsíční PRIBOR, podle něhož se aktualizuje, jde zatím stabilně dolů. Navíc fixní sazby jsou do určité míry regionální zvláštností jen některých zemí. Například v Polsku je vůbec neznají. Variabilní sazbu ovšem mohou klienti mBankkdykoli bez poplatku změnit na fixní, pokud budou mít pocit, že je pro ně méně výhodná. Přijdou ovšem o možnost využívat bilanční mechanismus.

„Hlavní důvod, proč vážeme bilanční mechanismus jen na variabilní sazbu je, že chceme mít férový vztah pro obě strany, tedy pro banku i pro klienta,“ vysvětluje Báča a pokračuje: „Je to také nástroj, kterým klientům říkáme, kterou sazbu bychom v tuto chvíli ve vzájemném vztahu preferovali.“

Aktuální strategií mBank z hlediska financování hypotečních úvěrů je podle Báči ještě větší zacílení na bezproblémové portfolio klientů. Letos se mBank hodlá zaměřit na movitější klienty. Bude totiž poskytovat převážně hypotéky, u nichž výše úvěru nepřekračuje padesát procent hodnoty zastavené nemovitosti. Hypotéky s vyšším poměrem bude prý posuzovat jen individuálně a schvalovány budou jen výjimečně. „Díky nižšímu poměru úvěru ku hodnotě nemovitosti eliminujeme určitou skupinu, která se může dostat do problémů, a to ať už z důvodu přecenění hodnot nemovitostí, ke kterému na českém trhu může dojít či kvůli snížení či ztrátě příjmu,“ tvrdí Báča. mBank prý nechce odmítat klienty, jen jim v tuto chvíli naznačuje, že není příliš zodpovědné brát si hypotéku například na sto procent hodnoty nemovitosti.