Éra levných hypoték v České republice je u konce, banky muset zvýšit sazby z úvěrů


Vydáno: 05.12.2016

V průběhu posledních několika let v České republice nepřijme hypotéku jen líní, ale dostupnost těchto úvěrů výrazně snížila v blízké budoucnosti, odborníci varují.

Hlavním důvodem těchto změn bude vstoupí v platnost (prosinec) nového zákona o úvěru, která by měla usnadnit předčasné splacení a refinancování úvěrů. A jsou-li většina spotřebitelů velmi užitečné inovace, pro banky je riziko, které znamenají, respektive a zvýšené náklady na služby.
Tento Češi již vydávat hypoteční úvěr ve výši 750 miliard korun. Jen v letošním roce, říkají odborníci, se bude objem hypoték přesáhnout 200 miliard korun - na pozadí stále rostoucí ekonomiky a nízké úrokové sazby z úvěrů.
Nicméně, české banky již začaly reagovat na nový zákon. To znamená, že první banka, která zvýšila sazby z hypoték, se stala Komerční banka (listopad). Od prosince do následovaly jeho příkladu daří Hypoteční banka, Raiffeisenbank a UniCredit Bank. Odborníci však varují, vysoké konkurenci na bankovním trhu neumožňuje banky zvyšovat sazby příliš rychle.
Nový zákon o úvěr také zvyšuje odpovědnost bank ke klientům, které úvěrové instituce budou povinny formulovat přesné náklady na úvěr včetně všech poplatků ročně. Klient, zase bude mít tři roky po vydání úvěru, může napadnout posuzování úvěrových standardů bank a dosáhnout takové měsíční platby, které si může dovolit, i když je to jen 100 korun.
Nezapomeňte na mezní hodnoty hypotečních doporučenými národní banky - celá hodnota majetku vzít půjčku v České republice v poslední době stalo nemožné. Tak Národní banka se snaží omezit dostupnost hypoték v zemi. Nyní se platí 600 tisíc Čechů, zatímco jen od ledna do začátku listopadu se počet dlužníků zvýšil o 100 tisíc lidí.
Odborníci se obávají, že banka, pokud nechcete uměle omezit dostupnost hypoték, které budou vydány na lidi, kteří mají zvýšení sazeb a zpomalení hospodářského růstu netahejte úvěr, a to bude mít negativní vliv na stabilitu bank. Tak, od dubna budou muset v příštím roce v České republice dlužník ušetřit minimálně 10% nákladů na bydlení, než jít na hostování do banky.
V této souvislosti nová pravidla pro poskytování úvěrů může být problém pro mladé rodiny - pro ně ušetřit až na zálohu na hypotéku bude ještě těžší.