Ekonomické stavby: Slíbí bydlení snů, zařídí noční můru


Vydáno: 01.03.2017

Slíbili, že zajistí hypotéku a postaví vysněný rodinný domek. Místo toho ji vlákali do rafinované pasti. Firma dala ženě podepsat, že si nechá postavit dům za dva miliony, i když bylo jasné, že na hypotéku nedosáhne. Nabádali ji k falšování daňového přiznání. A teď ji tlačí, ať smlouvu plní: za „přípravné projektové práce“ chtějí 170 tisíc.
Pozornost médií se na firmu Ekonomické stavby nezaměřuje poprvé. Před časem si na ni posvítili v Černých ovcích. Od nespokojených klientů už padlo několik trestních oznámení. Případ paní Zdeňky však vybočuje z řady. Nejde jen o to, že se nechala Ekonomickými stavbami napálit. Má písemné důkazy o tom, že ji firma nabádala k úvěrovému podvodu.

Hypotéka? Žádné strachy, hlavně podepište
„Na začátku mi mazali med kolem pusy. Michael Smejkal z Ekonomických staveb, se kterým jsem se sešla, tvrdil, že propočítal a ověřil, že na hypotéku bez problémů dosáhnu a že mi ji vyřídí. Byl přesvědčivý a já mu uvěřila. Hned na první schůzce mi dal podepsat smlouvu o smlouvě budoucí na přípravu projektové dokumentace a stavbu domu,“ popisuje paní Zdeňka.

Záhy Zdeňku kontaktovala další zaměstnankyně Ekonomických staveb, Vlasta Pěchoučková – manažerka financí, která s ní měla naplánovat financování stavby. „Má účetní mi zrovna připravovala daňové přiznání za loňský rok. Poslala jsem ho manažerce z Ekonomických staveb, aby měla o mých příjmech přesné informace,“ vypráví paní Zdeňka.
Jen drobnost: V daňovém přiznání si navyšte příjmy o osm set tisíc
Manažerka Pechoučková pracovala rychle – brzy Zdeňce poslala dva návrhy, jak koupi pozemku za tři sta tisíc a stavbu domu za dva miliony dvě stě tisíc financovat. V obou případech šlo o hypoteční úvěr, lišily se pouze parametry.

Byl v tom jen jeden nepatrný zádrhel, zabalený do pěkných slov: „Při financování investičního záměru je důležité posílit příjmovou stránku tak, abychom mohli celkový investiční záměr profinancovat,“ psala manažerka v e-mailu, který má naše redakce k dispozici (k nahlédnutí zde) A rovnou připojila praktický návod, jak na to:

Je nutné mít prokazatelné příjmy z daňového přiznání na řádku č. 104 – 520.000,–, což odpovídá čisté mzdě 30.270,–, která pokryje běžné náklady na životní minimum a úhradu měsíční splátky. V řádku č. 101 (roční příjem – pozn. red.) bude tím pádem uvedena částka v min. výši 1.040.000,-,“ instruovala v mailu Vlasta Pěchoučková z Ekonomických staveb Zdeňku.

Ve skutečnosti dělaly Zdeňčiny příjmy v loňském roce 262 tisíc korun. Po uplatnění výdajů 46 tisíc korun – což je pro žádost o hypotéku zatraceně chatrný základ. Nemá ručitele, hotovost, ani nemovitost k zástavě.

Manažerka financí z Ekonomických staveb však našla jednoduché řešení: tahem pera navýšit v daňovém přiznání příjmy téměř o osm set tisíc.
Podvod a ekonomická sebevražda v jednom balení
„Když jsem návrh finanční manažerky ukázala své účetní, řekla mi, že je to podvod a ekonomická sebevražda v jednom a že s tím nechce mít nic společného,“ říká Zdeňka. Kromě toho, že by se falšováním daňového přiznání za účelem získání hypotéky dopustila úvěrového podvodu, dostala by se do neřešitelné finanční situace. „Navýšení příjmů v daňovém přiznání by mělo za následek také výrazné navýšení záloh na zdravotní a sociální pojištění – a to by pro mě bylo při mých příjmech likvidační,“ dodává Zdeňka.

Šach mat. A začněte platit
Dostala se tak do bezvýchodné situace. Podepsala smlouvu o smlouvě budoucí na projekt a stavbu domu za dva miliony, hypotéku nedostane a jiné volné peníze nemá.

„Teď po mně chtějí zálohu na projektovou dokumentaci ve výši sto sedmdesát tisíc. Věděla jsem o ní od začátku, ale tvrdili, že se pokryje z hypotéky,“ říká Zdeňka.

Finanční manažerka Pěchoučková i v tomto případě přispěchala s nabídkou řešení – návrhy na způsob financování zálohy poslala Zdeňce už prvním mailu. Tedy ještě předtím, než Zdeňka pochopila, že žádnou hypotéku nedostane.

Manažerka nabízela celkem čtyři varianty. Vedle tří bankovních půjček, u kterých zmiňovala i nevýhody typu – není možné refinancovat hypotékou nebo snižuje bonitu klienta při vyřizování hypotéky – nabízela ještě nebankovní půjčku od společnosti Chytrý nájem, jejímž jednatelem je šéf Ekonomických staveb David Mencl. Tedy právě ten člověk, který paní Zdeňku v úvodu počastoval vstřícným dopisem na přivítanou.

Máme pro vás další skvělou nabídku
„Nebankovní bezúročná (díky tomu můžeme poskytovat půjčku po dva měsíce zcela zdarma) půjčka od společnosti Chytrý nájem, která je poskytnuta za stávajících podmínek pouze pro klienty Ekonomických staveb, kdy se snažíme klientovi uspořit finanční zdroje. Nijak nezatěžuje bonitu klienta v době schvalování hypotečního úvěru, jedná se o krátkodobý překlenovací úvěr, snadno refinancovaný od bankovního hypotečního úvěru,“ vyzdvihovala manažerka v mailu přednosti úvěru od jednatele firmy.

Ovšem i tady číhají pořádné zádrhele – podle smluvních podmínek je třeba půjčku splatit do dvou měsíců, jinak začne nabíhat penále ve výši 0,25 procenta z jistiny půjčky denně. Navíc je kryta dvěma biancosměnkami s doložkou bez protestu.
Co to v praxi znamená, jste na Peníze.cz četli nedávno:

Chcete svoje peníze zpátky? Směnka – nejdrsnější nástroj k zajištění pohledávky
Následně měla být půjčka na zálohu refinancována hypotékou. V případě paní Zdeňky ovšem na žádnou hypotéku nemohlo dojít – a firma Ekonomické stavby to musela od počátku vědět. Je tedy možné, že samého začátku kalkulovala pouze s tím, že od klientky inkasuje tučnou zálohu. Na kterou jí jednatel firmy případně sám půjčí – na směnku. Tuhle variantu ovšem Zdeňka odmítla.

„Vůbec žádné práce ještě neproběhly, nerozumím tomu, za co mám sto sedmdesát tisíc platit,“ zlobí se Zdeňka.

O vyjádření jsme požádali jednatele Ekonomických staveb Davida Mencla. Ptali jsme se, zda považuje za standardní a etické podepsat smlouvu o smlouvě budoucí na stavbu domu s klientem, u kterého je evidentní, že na hypotéku nemůže dosáhnout a že nebude mít z čeho stavbu financovat. A proč Zdeňce tvrdili, že jí hypotéku bez problému zajistí.
Ekonomické stavby: Příjmy nás nezajímají. Hlavní je střízlivá splátka
„Před uzavřením smlouvy o smlouvě budoucí každého klienta žádáme o velmi střízlivé určení bezpečné splátky, kterou bude schopný dlouhodobě splácet,“ argumentuje David Mencl. Na prokazatelný příjem se podle jeho slov lidé z Ekonomických staveb klienta vůbec neptají. „Informace o zaplacených daních má neskonale nižší informační hodnotu, nežli klientem určená bezpečná splátka. Disponujeme produkty, kde není nutné prokazovat výši zdaněných příjmů. Financování dobře umíme i pro klienty se zcela nulovým daňovým přiznáním,“ tvrdí Mencl.

Paní Zdeňka podle něj na první schůzce uvedla, že má příjem osmnáct tisíc měsíčně a je schopna splácet deset tisíc měsíčně. S tím, že přistupitelem k úvěru by eventuálně mohl být její otec. „S kolegou vybrali dům, který zadání splňuje. Splátka tohoto domu, včetně pozemku, činila 8400 korun, a nepřekročila tak hranici bezpečné splátky deset tisíc korun,“ pokračuje jednatel firmy.

„Řekla jsem, že teď mám osmnáct tisíc měsíčně, ale upozorňovala jsem, že je v tom započtený i rodičovský příspěvek, který mi brzy skončí,“ vysvětluje Zdeňka.

Že Zdeňce slibovali vyřízení hypotéky a tvrdili, že na úvěr bez potíží dosáhne, jednatel Ekonomických staveb popírá. „Smlouvou si objednala stavbu rodinného domu, vyřízení stavebního povolení, vypracování projektu domu a vytvoření modelu financování. Nezaměňujme vypracování modelu financování s příslibem zajištění hypotéky,“ upozorňuje Mencl. Za tyto práce se podle něj Zdeňka zavázala do čtrnácti dnů uhradit zálohu ve výši sto sedmdesát tisíc.

Úvěrový podvod? Ať radši začne platit daně
Pohotovou odpověď má jednatel Ekonomických staveb i na to, proč jeho podřízená nabádala Zdeňku k úvěrovému podvodu.

„Klientka zaslala své daňové přiznání, které uvádí měsíční příjem 900 korun. Zároveň se dotazovala, jakých příjmů musí dosahovat, aby mohla žádat o standardní hypotéku. Na svůj dotaz obdržela odpověď své manažerky financí. Zcela jistě nešlo o navádění k trestnému činu. Jednalo se o technicky správně vypracovanou odpověď na dotaz klientky. Je-li tato odpověď naváděním, pak jedině k tomu alespoň jednou řádně zdanit svůj příjem. Je více nežli jasné, že doposud vykazovaný příjem 900 korun měsíčně není příjmem reálným, když sama klientka za svoji bezpečnou splátku zvolila deset tisíc korun měsíčně a objednala dům a pozemek za dva a půl milionu korun,“ stojí si za svým David Mencl.

Zajímalo nás, čeho se na Zdeňce budou Ekonomické stavby dále domáhat.

„Klientce nebudeme, v případě přehodnocení záměru realizovat stavbu domu, účtovat žádné sankce. Zaplatí jen doposud provedené práce v cenách dle obvyklých ceníků,“ dodává Mencl.

V postupu pracovníků Ekonomických staveb jednatel firmy údajně nevidí jediné pochybení. Dokonce tvrdí, že není pravda, že Zdeňka nemůže stavbu domu financovat.

„Může využít hypotéku bez prokazování příjmů či náš program Chytrý nájem. V obou těchto případech nemusí prokazovat své příjmy, tedy ani tyto příjmy řádně danit,“ míní Mencl.

Jenže Zdeňka to vidí jinak: „Hypotéku nedostanu. A Chytrý nájem? Už na první schůzce jsem se ptala, jestli bych tento program financování od jejich společnosti mohla využít, kdyby nevyšla hypotéka. Bylo mi řečeno, že určitě, že kdyby náhodou hypotéka nevyšla, můžu dům financovat takto. Když na to došlo, řekli mi, že program Chytrý nájem můžu využít jedině v případě, že budu mít vlastní pozemek nebo zaplatím alespoň patnáct procent z ceny domu předem,“ rozporuje tvrzení jednatele firmy.

Stavět se nebude, platit ano
Stavět se zatím nebude, není za co. Ekonomické stavby na Zdenčin návrh přistoupily k ročnímu odkladu zakázky s tím, že by se její finanční situace mohla napřesrok zlepšit. Zálohu ve výši sto sedmdesát tisíc má ovšem zaplatit hned. Za co přesně, to jasné není. Od Ekonomických staveb zatím nedostala nic. Kromě falešných ujištění, že má vysněné bydlení na dosah, a smlouvy, která pro ni může znamenat finanční past.

„Vyhrožují, že když sto sedmdesát tisíc nezaplatím, dají to k soudu. Kdybych to všechno věděla předem, nebyla naivní a přečetla si před první schůzkou internetové diskuse a recenze o Ekonomických stavbách, nikdy bych smlouvu nepodepsala a nikdy bych si s nimi nic nezačínala,“ uzavírá Zdeňka.