3 důvody, proč hypotéky zdraží


Vydáno: 23.02.2017

Průměrné úrokové sazby u hypoték s velkou pravděpodobností půjdou nahoru, předpovídají bankéři i analytici.

Úroky u hypoték propadly podle údajů Fincentrum Hypoindexu na nové historické dno – jejich průměrná sazba poklesla v listopadu na 1,77 procenta. V dalších měsících se má ale situace otočit a hypotéky budou dále zdražovat.
1. Regulace ministerstva financí
Banky si stěžují, že nový zákon o spotřebitelském úvěru, který začal platit od letošního prvního prosince, jim výrazně zvýšil náklady. Upozorňují, že administrativa s hypotékami je nejen časově a finančně náročnější, ale také na to, že klient bude moci bez sankce splatit každý rok až 25 procent úvěru.
Pro banku se tak jedná o nevýhodnou situaci, při které nemůže kalkulovat se stabilním výnosem z hypotéky během celého období fixace. Výsledkem bude zdražování: „Pokud jde o směrnici jako takovou, tak se domnívám, že přispívá ke zdražení hypoték,“ potvrzuje generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.
Komentář Jiřího Sýkory: Hypotéky v příštím roce zdraží, mimořádné splátky nemusí být zadarmo
Finance a bankovnictví
Komentář Jiřího Sýkory: Hypotéky v příštím roce zdraží, mimořádné splátky nemusí být zadarmo
2. Vyšší inflace
Meziroční inflace v listopadu vzrostla na 1,5 procenta a o 0,5 procentního bodu tak překonala odhad České národní banky (ČNB). „Míra inflace by měla dosáhnout cíle ČNB ve výši dvou procent už v prvním kvartále roku 2017,“ uvádí analytik Roklen24 Lukáš Kovanda.
Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že ČNB ukončí svůj intervenční režim dříve, než se dosud předpokládalo, a to možná již ve druhém čtvrtletí příštího roku. S ukončením intervenčního režimu by mělo podle viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla dojít také ke zvýšení hlavních úrokových sazeb, což se s velkou pravděpodobností projeví také na růstu úroků u hypoték.
Vše o intervencích ČNB čtěte zde
ČNB růst inflace překvapil, opustí intervence dříve, tvrdí ekonom Kovanda
Intervence ČNB
ČNB růst inflace překvapil, opustí intervence dříve, tvrdí ekonom Kovanda
3. Zdražující dluhopisy
Výnosy na státních dluhopisech ve světě, ale i u nás, pozvolna rostou. Zatímco v září se průměrná úroková sazba u desetiletých českých dluhopisů pohybovala kolem 0,25 procenta, v prosinci je to zatím dvojnásobek. Rostoucí výnosy na dluhopisech mohou bankám zdražit financování prostřednictvím hypotečních zástavních listů.
„Prostředí rostoucích výnosů dluhopisů je konzistentní s prostředím obecného růstu úrokových sazeb,“ uvádí Kovanda. Hypoteční zástavní listy ke svému financování například využívá současná jednička na trhu Hypoteční banka.