Dlužíte? Půjdou po vás


Vydáno: 14.03.2017

Máte dluhy? A řešíte je? Ne? Nevadí, řešení nemusíte hledat, najde si vás samo. Ovšem líbit se vám nebude. Ať dlužíte komukoli, bude chtít svoje peníze dostat zpátky. Takže zvedněte hlavu, zvedněte zadek – a běžte zachraňovat, co se dá.

V minulém článku jsem psala o tom, jak je snadné zadlužit se. Volné pokračování je o tom, jak to s vámi bude, pokud si půjčujete a upomínky házíte do koše. Řešení nemusíte hledat, řešení si vás najde samo. Ovšem líbit se vám nebude. Je jedno, zda dlužíte fyzické osobě, bance či nebankovní společnosti. Dluh vám nikdo neodpustí a každý se bude hodně snažit dostat svoje peníze zpátky. Jak na vás půjdou?

Neskládejte ruce do klína, zkuste ještě dostat šanci
Pokud dlužíte bance, nejprve začnete poštou dostávat upomínky, někde i upozornění formou SMS. Pokud půjdete s pravdou ven, můžou se s vámi pokusit i nějak domluvit. Smutnou realitou je, že dvě třetiny lidí vůbec na první upomínku nereagují.

V zájmu banky není okamžitě vás dát k soudu a řešit věc například exekucí nebo u hypotéky zabavením nemovitosti a jejím prodejem. Na tom totiž příliš netrhne, naopak – často se stává, že výnosy dražby nepokryjí pohledávku. Klient přijde o střechu nad hlavou, ale bance pořád dluží. Banka proto pravděpodobně bude ochotná na nějakou dobu snížit splátky, nebo je dokonce pozastavit, abyste úvěr mohli dál splácet.

Může se ovšem stát, že narazíte na ne zrovna přívětivého bankovního úředníka, který se s vámi vůbec nebude bavit. Pokud nebudete s to najít s bankou nějaké alespoň dočasné řešení, po nějaké době se banka do věci tvrdě opře.

V případě nebankovních institucí se s vámi ovšem dost pravděpodobně nebude nikdo bavit vůbec. Vyčíslí vám pohledávku a vyměří čas na její úhradu. Pokud ji v termínu neuhradíte, buď ji prodají nějaké vymahačské agentuře, nebo vás dají k soudu. A už jste jen krůček od návštěvy exekutora.

Je libo exekuce?
Nutno si uvědomit, že když neplatíte, nabíhá vám penále. Pokud dojde na soud, přičtěte si k pohledávce ještě soudní výlohy a následné náklady na exekutora. Pokud jste doteď byli ještě relativně v klidu, brzo vás to přejde. Věřte, že exekutor toho může opravdu hodně. Vlastně je skoro jednodušší vyčíslit, co exekutor nemůže, než co všechno může.

V první řadě půjde exekutor po vašich financích. Nejběžnější je exekuce na plat, potažmo na váš účet (na všechny vaše účty). Pokud budete mít „kliku“, dá vám šanci a sestaví vám splátkový kalendář. Pokud ho nedostanete nebo se ho nebudete držet, dojde na váš movitý a nemovitý majetek. A tady už přestává legrace. O střechu nad hlavou můžete přijít dřív, než řeknete „exekutor“.

Několik perliček z praxe
Nedávno jsem řešila situaci dvou zadlužených klientů. Jeden si v roce 2005 půjčil v bance 30 000 korun na vybavení obývacího pokoje. Po nějaké době přestal splácet. Dnes mu přišla exekuce vyčíslená se všemi poplatky (např. penále 200 Kč denně) na Kč 135 000,–. Televizi za tyhle peníze by si milerád odpustil.

Jiná klientka si také v roce 2005 půjčila 15 000 korun, na dovolenou. Půjčku si vzala v nebankovní společnosti, přibrala k tomu několik kreditek a postupem času své dluhy samozřejmě přestala zvládat. Exekuce ji přišla na Kč 156 000,–. Také byste jeli na takhle lacinou dovolenou?

Exekuce vás nemusí dostihnout pouze při neplacení půjček. Dnes jsou spousty podnikatelů, kteří neplatí zálohy na sociálním a zdravotním pojištění a spoléhají na to, že tam občas něco pošlou. Nějaký ten čas vám to bude fungovat, dokonce zřejmě i několik měsíců. Ale s narůstajícím dluhem si i na vás začne brousit zuby exekutor.

... svého štěstí strůjce
Je naivní až hloupé schovávat se za fráze typu: já jsem nevěděl, že tam jsou tak vysoké úroky nebo oni mi to neřekli. Shazovat vinu na jiné je sice nejjednodušší, ale nic vám to nepomůže. Je na čase se probrat a uvědomit si, že se pohybujeme v tvrdě konkurenčním prostředí. To, že někde jinde je víc regulované a možná lépe chrání „obyčejné lidi“, je možné. Ale nic to nemění na tom, že dospělý člověk za svá rozhodnutí nese sám odpovědnost. „Každej sám svýho štěstí strůjce,“ jak zpívají moji oblíbení Chinaski. Nepřečíst si smlouvu je prostě neomluvitelné.

Věnujte svým financím dostatečnou pozornost, nebo jim ji bude věnovat někdo jiný.