Daň z listopadu o koupi nemovitosti v České republice platí kupující


Vydáno: 01.11.2016

01.11.2016 vstoupí v platnost novela zákona o nákup nemovitostí. Povinnost platit daň přechází toto číslo na kupujícího.

Úterý 1.11.2016, bude daň na nákup nemovitostí v České republice platit kupující namísto prodávajícího. Od toho dne vstoupí v platnost novela zákona, která rovněž ruší záruční povinnost k dani. Daňové sazby zůstávají stejné, podle ministerstva financí České republiky.
1. listopadu na nákup nebo výměnu nemovitostí v České republice je jediná daň. Strany si mohou vybrat, kdo bude jeho plat. Pokud se strany dohodnou, daň zaplacená prodávajícím. Vláda slibuje, že poplatník bude měnit zákon jasnější.
Povinnost platit daně uvalené na nabyvatele ke dni nabytí vlastnického práva k nemovitosti. Pokud byl majetek nabytý před 1. listopadem, pak to bude platit staré pravidla zdanění.
Inovace může přinést problémy lidem, kteří si koupí nemovitostí hypotéky. Například nákup soukromých domech za 3 miliony eur, člověk bude muset zaplatit státní daň nejméně 120 000 korunách. Pokud je vlastnost financována hypotéku, může banka neodrážejí toto zvýšení velikosti úvěru. Rusové také muset platit za hypotéky od zahraničních bank daně z příjmu.