ČNB: Podíl nesplácených úvěrů stoupl v únoru na 5,5 procenta


Vydáno: 28.04.2017

Podíl nesplácených úvěrů na celkovém objemu půjček vzrostl v únoru podle nejnovějších údajů České národní banky o desetinu procentního bodu na 5,5 procenta.

Ještě na konci roku 2008 to bylo 3,2 procenta. Centrální banka letos kvůli krizi a rostoucí nezaměstnanosti očekává další nárůst podílu těchto úvěrů.

V případě domácností podíl nesplácených úvěrů ke konci února vzrostl na 4,1 procenta, u nefinančních podniků stoupl podíl nedobytných úvěrů na 8,1 procenta. Z výsledků zátěžových testů ČNB vyplývá, že v případě základního scénáře se podíl nesplácených úvěrů může u nefinančních podniků letos dostat až k 12 procentům. U obyvatelstva pak základní scénář predikuje mírný nárůst podílu těchto úvěrů k úrovním těsně pod pět procent. V případě nepříznivého ekonomického vývoje ale může podle ČNB podíl nesplácených půjček vzrůst ještě výrazněji.

Analytici i tuzemské banky letos očekávají nárůst nesplácených úvěrů zejména u domácností a tím i zvýšenou tvorbu opravných položek. Například analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka předpokládá, že podíl nesplácených úvěrů domácností během větší části letošního roku poroste. Vrchol by podle něj mohl nastat někde na pěti procentech z celkového objemu úvěrů domácnostem. Dojít by k tomu mělo ke konci roku 2016 nebo v první části 2017. "Nárůst bude tažen především nesplácenými spotřebitelskými úvěry," uvedl již dříve Hatlapatka.

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během února zvýšily o 2,74 miliardy korun na 988,4 miliardy korun, za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 92 miliard korun. Zadluženost podniků v únoru meziročně klesla o 93,8 miliardy korun na 908,250 miliardy Kč. Proti lednu se úvěry tuzemských firem snížily o 9,77 miliardy korun.