Čína chce jüanu k postupu přes Českou republiku


Vydáno: 14.11.2016

Čína už dlouho řekl, že má v úmyslu obrátit jüanu do hlavních světových měn - například amerického dolaru a euru.

Navzdory skandálu údajné odvety ze strany čínské návštěvy v Praze, dalajlámy, vztahy mezi oběma zeměmi zůstávají docela teplo. Zejména minulý víkend na českou vládou zveřejnila plán pro další bilaterální spolupráce České republiky a Číny, která v Rize, české strany podepsaly náměstek ministra zahraničí Lucas Kautski.
Hodně ke zmírnění kritiky České-čínské "přátelství" v dokumentu neobsahuje žádnou povinnost poskytnout Čínu právo, aby účasti ve výběrovém řízení na stavební práce v elektrárně Dukovany a jen dostat rozkaz, na kterém čínská strana opakovaně trval na tom. Kromě toho, premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že takový bod ve smlouvě není určen.
Nicméně, výhody spolupráce s ČR ve finančních záležitostech Číně není ujít. Ano, pomocí čínské české úřady mají v úmyslu aktivně podporovat jüanu - měnu Číny - v boji o postavení jedné z předních světových měn spolu s americkým dolarem a eurem. V praxi to znamená, že cílem Číny je maximální počet mezinárodních plateb v renminbi.
K dosažení tohoto cíle je v zemi po celá desetiletí. Tak, dne 1. října letošního roku, Mezinárodní měnový fond ještě dělal juanů pátý rezervní měnou vedle amerického dolaru, eura, britské libry šterlinků a japonskému jenu.
V dohodě podepsané v Rize, Česká republika a Čína zavazují používat své národní měny v osadách v rámci bilaterálního obchodu a investic. Také doporučení české banky bude maximalizovat jüanu ve svých produktech a službách. I když to nebude absolutní novinku - Komerční banka banka účet v RMB nabídl od roku 2011.
Také maximální výkon bude mít otevření pobočky českých bank v Číně a čínštině v České republice.
To znamená, že Česká republika se stane strategickým finančním partnerem Číny v celé střední a východní Evropě, kde se čínští investoři plánuje investovat 270 miliard korun.
Podle státní agentury CzechInvest, která se zabývá přilákat zahraniční investory do země v letošním roce, investice Číny v České republice tvořily zhruba dvě miliardy korun. Do roku 2014 se objem čínských investic v České republice nepřesahuje tyč 500 milionů korun ročně.