Čeští vědci se naučili, jak snížit riziko vzniku rakoviny


Vydáno: 10.09.2015 | Aktualizace: 04.01.2016

Vědci pracující na Fakultě přírodních věd Univerzity Karlovy zjistili, jak mohou být lidské tělo chránit před expozicí látek nazývaných benzpyrene.

Podle vědců, negativní vliv látky může být snížena na minimum. Podstatou objevu je enzym a schopnost lidského těla zbaveny toxických chemických sloučenin.

Výzkumný tým objevil zcela nový způsob Benzpyrene metabolismus. Průzkumy krvi může indikovat stupeň náchylnosti k lidských onemocnění. Proto je nutné zjistit a změřit rizikové skupiny enzymů, které mohou zvyšovat pravděpodobnost nádorů, nebo vice versa, usnadňují detoxikaci. Různí lidé mohou být v různé míře náchylné k některým chemických sloučenin. Správné dávkování konkrétních látek nebo vitamínů, může překonat vliv Benzpyrene. Výsledky studie mohou také pomoci při vývoji nových léčiv.

Zejména je nezbytné pro ty, kteří pracují na koksu a rafinerie, profesionálními řidiči a obyvatelé s nebezpečím výbuchu. Benzpyrene dostane do lidského těla prostřednictvím znečištěného vzduchu a částic prachu. Přispívá k rakovině a dráždí nos, krk, oči a dýchací cesty. 60% z České republiky, pod neustálým vlivem Benzpyrene. Koncentrace kontaminovaných oblastí v České republice v této věci - Ostrava-Radvanitse - přípustné hranice o 10 krát.