Čeští tiskne nové peníze rychleji než kdokoli jiný v Evropě


Vydáno: 07.10.2016 | Aktualizace: 08.10.2016

Míra úspor z koruny na euro je česká Ceny značné úsilí - to je tištění peněz rychleji než kterákoli v Evropě. Přívod Nejaktivnější peněz roste pouze v Číně.

Politika česká měna intervence Tato učinil zemi jedním ze světových lídrů v rychlosti tisku nové peníze. Od začátku roku 2014 do konce prvního čtvrtletí roku 2016 celková částka peněžních prostředků na území České republiky zvýšil o 20,4%. Výrazný nárůst peněžní zásoby během tohoto období byl zaznamenán pouze v Číně - 23%.
Pro srovnání, v hotovosti v eurozóně vzrostl o 19,1% ve Spojeném království - 14,8%, v Japonsku - 11% v USA - 10,2%. Tyto závěry ekonomové Ales Myhl Pavel Kohout, který nechal investičního fondu Quant zkoumal údaje o globálních centrálních bank a databází FRED (Federal Reserve).
Tak, v období od roku 2013 do roku 2016 v České národní banky na pozadí zvyšuje množství hotovosti, kterou získal eura by mohla zvýšit devizové rezervy země na dvě poloviny.
Aktivní centrální banky tisknout peníze pomáhá mimo jiné i udržovat inflaci na přijatelné úrovni pro ekonomiku - v případě České republiky je 2%. Vyplnění trhu místní měně, banky snížit náklady, které jim umožní zvládnout směnný kurz.
Tak, podle Alyosha Myhl některých zemích vydáním nových peněz prostě snaží uměle prodloužit ekonomický růst, což vede k "tržních bublin". Ekonom také řekl, že eurozóna v penězích, vydané od roku 1959 až do současnosti, před všech zemích.