Čeští mzdy nedrží krok s rostoucími cenami nemovitostí


Vydáno: 06.12.2016

Navzdory rekordně nízké úrokové sazby hypoték, více Čechů prostě nemohou dovolit koupit domů. Zejména v Praze.

Vzhledem ke zvýšené poptávce po majetku v pozadí nízké úrokové sazby hypoték, ceny bydlení v České republice, včetně sekundární, i nadále aktivně rostou, a to zejména v hlavním městě. To znamená, že průměrná cena za metr čtvereční nemovitosti v Praze než 70 tisíc eur - je dvakrát více než ve většině regionů.
Proto si dovolit koupit bydlení, a to i s nárůstem průměrných mezd v zemi, jsou méně obyvatelé České republiky. To je do značné míry spojena s nedostatek na trhu k dispozici Property jste si koupili, ale vybudovat nové ještě ne.
"Náklady na koupi nového bytu nyní rostou rychleji než mzdy. Přestože zde nemůžeme plně spoléhat pouze na průměrné mzdy. So, když mluví o koupi domu v New budov musejí vzít v úvahu rozvrstvení společnosti z hlediska příjmů, "- říká David Mazachek Ústavu strategických investment a finančního účetnictví fakultě pražské University VŠE.
Například v Praze ročně prodával asi 7000 bytů v nových budovách, a platy ve výši 47 tisíc korunách je asi 155 tisíc ekonomicky aktivních lidí v hlavním městě. V důsledku toho je poptávka na trhu je na dostatečné úrovni, uvedl profesor.
Nicméně, růst cen nemovitostí není dosud postihuje zejména zvýšení měsíční platby na úvěr. Tak, v roce 2008 činila 12 282 Kč a byla nejvyšší v historii pozorování. Pak v roce 2013 průměrná platba klesl na rekordní minimum 9,180 švédských korun za měsíc. Nyní Češi věnují průměrnou hypotéku asi 10.000 eur měsíčně - rostoucích cen kompenzovat nižší sazby, které v říjnu porazit nový rekord nízký, až na 1,8%.
Do značné míry sazby klesají reagovala na doporučení Ceny zákaz vydávání hypoték na 100% nákladů na bydlení. Nicméně, ne dlouho sazby klesají - v prosinci letošního roku v České republice vstoupila v platnost nový zákon o úvěru, což umožňuje předčasné splacení úvěru, což není příliš výhodné pro banky. Proto je zvýšení úrokové sazby hypoték jsou uvedeny v Komerční bance, Hypoteční banka a UniCredit Bank.
Tento krok je podle odborníků může vést k nejednoznačné výsledky. Na jedné straně se pouzdro již nahoru. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že hypoteční - je to stále dlouhodobý závazek, protože po uplynutí fixace úrokové sazby, které za pár let se procento úvěru může výrazně růst, a spolu s ní - a měsíční platby, jež mnohé nutí českých rodin odpadu koupil bydlení.
Odborníci také poukazují na to, že čeští úředníci musí zjednodušit proces získání stavebního povolení pro developerské společnosti - to je, pokud jde o jednu z nejdelších v Evropě. Pokud vývojáři nebude stavět, stejně jako požadavkům trhu, ceny nemovitostí mohou zůstat na vysoké úrovni i po zvýšení úrokové sazby hypoték, varují experti.