Cesta z dluhové pasti: prodal dům na tři roky


Vydáno: 06.03.2017

 

O lidi, kteří jsou ve finanční tísni nebo mají problém se splácením půjčky s pořádným úrokem, není dneska nouze. Pokud se problémy začnou řešit včas, nemusí ještě nic ztraceno. Že to není fráze, bych chtěla ukázat na skutečném příběhu svého klienta.
Budu mu v tomhle textu říkat, třeba Ondřej. Potkali jsme se v září roku 2008. Typická situace: kreditní karty (úroky přes 30 procent ročně), spotřebitelské úvěry (úroky okolo 15 procent ročně) – celkem si napůjčoval čtvrt milionu. Splátky mu brzy přerostly přes hlavu, a když jsme se potkali, na krku už měl dluh 420 tisíc a hrozící exekuci.

Prodal dům na tři roky...
Ondřej má domek, prodeji se ale chtěl vyhnout. Americkou hypotéku si na něj vzít nemohl, s exekucí na krku by mu ji žádná banka nepřiklepla, a ručit jím za půjčku od nebankovní společnosti... nebankovní úvěry prostě nejsou zrovna cestou z pekla, i kdyby se tak stokrát tvářily, spíš naopak. Pokusili jsme se situaci vyřešit s pomocí třetí osoby.

Výsledek byl tedy takový, že Ondřej dál bydlel ve své nemovitosti, což bylo jeho největší přání, bydlel v ní v nájmu. Smlouva určovala takové podmínky: měsíčně bude platit 5500 korun, z toho 3500 půjde na splátku investorova úvěru, dva tisíce budou investorův zisk. Po třech letech pak Ondřej nemovitost koupí zpět – to řešila smlouva o smlouvě budoucí.
Investovat a šetřit
Rekonstrukci za 180 tisíc jsme Ondřejovi rozmluvili. Peníze jsme radši nechali zhodnocovat. Během tří let mu dokázaly vydělat kolem 60 tisíc.

Ze své zkušenosti se Ondřej poučil, nájem platil včas, a dokonce si ještě byl schopen z příjmu odkládat značnou část peněz na rezervu. V roce 2008 měl příjem 13 tisíc a byl schopný dávat si stranou tisícovku měsíčně, od konce roku 2010 měl příjem 18 tisíc a dokázal si odkládat pět tisíc. Za dobu nájmu, tedy za tři roky si sám dokázal vytvořit cca stotisícovou rezervu.

Nyní si dle domluvených podmínek zpátky kupuje svoji nemovitost. Jeho záznamy v registrech jsou pro banku už přijatelné, takže na nákup „svojí“ nemovitosti dostal hypotéku.

Měsíčně bude splácet 3500 korun. Nadále má v plánu si odkládat měsíčně pět tisíc na rezervu, z které začíná s vytouženou rekonstrukcí, a aktuální hodnota jeho investice (odložená rekonstrukce za 180 tisíc) tvoří 240 tisíc, které se mu víc než slušně zhodnocují.
Varování
Ondřej uspěl. Potřeboval k tomu zejména toto: odhodlanost, zodpovědnost, kázeň a vytrvalost. A finanční plán, od kterého neuhnul. Díky tomu ušetřil a vydělal na úrocích celkem 160 tisíc za tři roky, k tomu má neprostavěných 180 tisíc, které mu vydělávají další peníze. Dá se tedy zvládnout i na první pohled nemožné. Tady by ale mělo následovat varování, něco jako Tohle sami doma nezkoušejte. A hned za ním by asi následovalo ještě jedno, které by říkalo něco o tom, že společností i jednotlivců, kteří se nabídnou, že pomůžou člověku v dluzích, se najde dost. Těch, co opravdu chtějí pomoci, a ještě to umějí, je z toho jen malinký zlomek.

Jedno je ale jisté, pokud v situaci, v jaké byl Ondřej, nepodniknete nic a budete čekat, že se to samo nějak vyřeší, ono se to vyřeší: dřív nebo později přijdete o střechu nad hlavou.