Česko-australské obchodní vztahy


Vydáno: 13.07.2018 | Aktualizace: 12.07.2018

Vývoz českých výrobků vykazuje stabilní dynamiku. Zboží různých kategorií mají své zákazníky v mnoha zemích světa. Téměř každý koutek světa jsou věrní zákazníci, kteří upřednostňují české výrobky. Pokud však v zemích EU výrobky vytvořené českými podniky již nepovedou k pocitu novosti, pak existují nejvzdálenější oblasti, které jsou jen ve stádiu seznámení s českým vývozem. Je to o australském kontinentu. V současné době se v Austrálii zvyšuje poptávka po zboží českého původu.

Odborníci tvrdí, že tato cesta byla poměrně komplikovaná. Vzdálenost, jak územní, tak politická, nepomohla snadné vytváření obchodních vztahů, ale přes značné potíže se české straně podařilo dosáhnout pozitivního výsledku. Současný rok ukazuje zvýšení vývozu do Austrálie, což je téměř třikrát více než v posledních pěti letech. Nyní se situace rychle zrychluje a již je rekordní.

Až do nedávné doby kontinent Austrálie nebyl aktivním spotřebitelem českých výrobků a chybou je nejen územní odlehlost, ale také absence historicky složitých vazeb. Dnes se však podnikání v České republice rozvíjí a ambiciózně prosazuje, že dobývá nové území a přiláká nové obchodní partnery.

Předpověď pro příští rok 2019

Předpokládá se, že v roce 2019 se indikátor zvýší na ještě působivější známky. Jedním z důvodů úspěchu České republiky na australském trhu je pokles aktivit australské ekonomiky. V současné době mnoho poboček australského průmyslu stagnuje, takže zboží ostatních států má ideální podmínky pro získání kořene na tomto vzdáleném území. Proto jsou aktivně podporovány produkty českého původu a jejich vysoká kvalita poskytuje spolehlivou pověst. Mnoho kategorií zboží z České republiky má působivý trh v Austrálii a někdy překračuje i český trh.