České banky, podle CHNB odolné k obtížné ekonomické situaci


Vydáno: 12.12.2016

Česká národní banka provedla testy, které ukázaly, že v příštích třech letech, že české banky i při nepříznivém vývoji ekonomiky bude udržovat stabilitu.

Český bankovní sektor je na základě výsledků zkoušek provedených Českou národní bankou (CHNB) na konci třetího čtvrtletí, bude do budoucna i nadále poměrně stabilní ve vztahu k možným negativním šokům. Objednávání kapitál průmysl zůstal více vosmyprotsentnoho regulovat na minimum a scénáře kombinující ostře negativní vývoj a domácí i zahraniční ekonomiky prostřednictvím finanční krize v eurozóně. Výsledky byly zveřejněny CHNB podobné výsledky předchozích testů.
V rámci testů CHNB vytvořila dva scénáře bank v průběhu následujících tří let: společný a obtížné. Celkový scénář je založen na listopadové makroekonomické prognózy CHNB a předpokládané pokračující postupné hospodářské recesi v nadcházejících čtvrtletích, které ve druhé polovině roku 2016 změnila oživení. Komplikovaný scénář "Evropa v recesi" byl určen k dlouhodobému a hlubší pokles ekonomické aktivity.
"Z nedávných výsledků testů komplikovaný scénář velmi tichý. Oni nezjistil žádnou jasnou změnu ve vztahu k výsledkům předchozích testů, "- řekl náměstek ředitele České bankovní asociace Ian Matoushek (Jan Matoušek).
Ve složitém scénáři kombinace poklesu ekonomické aktivity, rostoucí nezaměstnanost a nižší mzdy s rostoucí úrokové sazby z úvěrů odráží ve výrazném růstu v oblasti úvěrového rizika. Ztráty na snížení hodnoty v roce 2016 dosáhne asi 2,4 procenta z celkového úvěrového portfolia, což je téměř 54 miliard korun. CHNB předpokládá, že by mohly znehodnotit expozice českých bank ve vztahu k zemím EU s vysokým veřejným dluhem, ztráta by činila 19,4 mld korunách.
Capitals několika českých bank v komplikované situaci výrazně snížena, protože CHNB doporučuje zvýšit svůj kapitál na 18,7 miliardy korun. Nicméně, celková stabilita bankovního sektoru v České republice až do bezpečí.