České banky nevydal v plné výši na nákup hypoték nemovitosti


Vydáno: 15.12.2016

Česká národní banka připravuje nové nařízení, podle nichž mohou české komerční banky nevydávaly hypotečních úvěrů, které pokryjí 100% nákladů na zakoupené bydlení.

V budoucnu českých bank nevydávají hypoték, které pokryjí 100% hodnoty nemovitosti. Česká národní banka plánuje zavést limity pro hypoték v příštím roce. V bankovním sektoru se obávají hypoteční boom, který před několika lety bylo příčinou finanční krize v USA. Podle Hospodářských novin, šéfredaktor Peter Fintsentra Zamechnik věří, že české banky mohou udělat, aniž by nová vyhláška CHNB: Hypotéky 100% základního téměř nikdo.

Češi, kteří plánují v budoucnu na koupi domu nebo bytu nelze provést v případě, že budou šetřit. Komerční banky, a to i pokud chtějí přilákat zákazníky, nebude jim úvěr v plné výši.

Hypoteční úrokové sazby po dlouhou dobu jsou na rekordně nízké v říjnu, průměrná sazba dosáhla 2,51%. Počet vydaných hypoték na vzestupu. Centrální banka se chce vyhnout situaci, kdy vina z bank na trhu vytvořená bublina. Pokud se ceny nemovitostí klesnou a lidé přestanou -VI 100% hypotéku, banky budou pouze objekty, které bude stát za méně než dluh.

Mezitím, v České republice se počet úvěrů, které pokrývají více než 90% hodnoty nemovitosti, trochu. Jejich objem je pouze 15%. Kromě toho, úrokové sazby z těchto hypoték až 1-1,5% vyšší než hypotéku na část obnosu.

Centrální banka loni v létě, aby diskutovali o možnosti vstupu do nové pozice komerčních bank. Není známo, které omezují banky vybere CHNB, ale s největší pravděpodobností možností se zdá být limit 90%. Pokud klient chce koupit nemovitost za 1 milion eur, banka mu maximální hypotéku 900 tisíc.