České bankovní čtyřce se dařilo, celkový zisk přesáhl 50 miliard korun


Vydáno: 29.03.2017

Čtveřice největších bank v ČR v roce 2016 vydělala zhruba 50,7 miliardy Kč, což je téměř o osm procent více než předloni. Vyplývá to z výsledků bank. Ke zvýšení zisku vedle růstu úvěrů výrazně přispěl prodej podílů bank ve společnosti Visa Europe.
"Hospodářské výsledky bank ovlivnil především jednorázový prodej podílů v kartové asociaci Visa. Bez tohoto jednorázového vlivu by se růst zisku bank pohyboval kolem jednoho procenta, jako například v případě ČSOB, nebo by dokonce mírně klesl," uvedl zakladatel portálu Bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.
Pokles výnosů bank z poplatků a provizí se podle něj zrychluje. Pokles z poplatků a provizí činil u České spořitelny 9,2 procenta na 9,3 miliardy korun, Komerční banky 4,1 procenta na 6,7 miliardy korun a u ČSOB tři procenta na 6,22 miliardy korun. Banky se naopak více soustřeďují na výnosy z úroků a dalších služeb s vyšší přidanou hodnotou, dodal Nacher.
Komerční banka v loňském roce zvýšila čistý zisk o 7,2 procenta na 14,074 miliardy korun. Celkové výnosy rostly o 2,3 procenta na 31,8 miliardy korun. Výsledky byly ovlivněny jednorázovými příjmy například za podíl ve společnosti Visa Europe nebo prodej podílu ve společnosti Cataps. Bez jejich započtení by zisk klesl o 6,7 procenta a výnosy o 0,8 procenta
Čistý zisk skupiny ČSOB v roce 2016 stoupl o osm procent na 15,1 miliardy Kč. Celkový objem aktiv pod správou skupiny vzrostl meziročně o čtyři procenta na 191 miliard korun. Růst podpořily jednorázové výnosy z prodeje podílu ve společnosti Visa Europe, informovala banka.
Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala loni čistý zisk šest miliard korun, což je meziroční růst o 7,6 procenta. Objem poskytnutých úvěrů loni stoupl meziročně o 9,7 procenta na 385 miliard Kč. Objem vkladů vzrostl o 2,6 procenta na 365 miliard korun.
České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 8,1 procenta na 15,5 miliardy korun. Vedle růstu úvěrů se na výsledku podílel jednorázový příjem z prodeje podílu ve společnosti Visa Europe. Provozní zisk spořitelny loni klesl o 5,1 procenta na 20,08 miliardy korun. Příčinou byl zejména propad výnosu z poplatků a provizí. Čistý úrokový výnos loni skončil 1,4 procenta pod úrovní roku 2015.