Česká republika ztrácí svůj statut jedné z nejlevnějších zemí EU


Vydáno: 10.01.2017

Ceny spotřebního zboží v České republice v prosinci rostla rychleji než v posledních 4 letech. Také dražší paliva, služby a stravování v restauracích.

Podle Českého statistického úřadu, ceny v České republice byl nejvyšší za poslední 4 roky. Spotřebitelské ceny v prosinci vzrostly o 2% ve srovnání s loňským rokem, a inflace je blízko k úrovni, kterou centrální banka České republiky zřízené jako cíl. Rostoucí inflace nucen národní banka by měla zastavit oslabování koruny.
Důvodem pro inflaci v prosinci, odborníci nazývají nárůst cen potravin, pohonných hmot a služeb v důsledku vyšších mezd. V prvních 10 měsíců v roce 2016, byly tyto hodnoty tahem inflaci dolů, pak v listopadu se začal růst.
Náklady na zelenině v prosinci vzrostl na 41,5%, masa stoupla o 20%, vajec - o 13,7%. Ceny pohonných hmot v České republice vzrostl v průměru o 4,3%. Navíc inflace zastavil a ceny v restauracích, které vzrostly o 4,7%.
"Zavedení elektronického registračního příjmů v prosinci byla katalyzátor na vyšší ceny v restauracích. Odhadujeme, že přibližně 20% z restaurací, které zvýšily ceny v prosinci o 10%, "- říká hlavní ekonom Komerční banka Jan Veymelek.
Nejvyšší míra inflace v posledních letech v České republice byla na křižovatce letech 2012 a 2013 v listopadu 2013 poklesla na 1,9% z předchozích 2,4%. Za celý rok 2016 průměrná míra inflace v České republice dosáhla 0,7%, což je nejvyšší hodnota v posledních 3 letech. Analytici očekávají, že inflace kolem 2% a bude mít v roce 2017. Již v prvním měsíci může překročit hranici 2%.
Rostoucí inflace nutí devizové intervence centrální banky k zastavení Českou republiku, ale na začátku roku 2017 to nečekali. Podle závazků centrální banky, konec zásahu může přijít pouze ve druhém čtvrtletí roku 2017. V případě, že národní banka není dotrymayetsya tuto podmínku, může to mít vliv na vaše pověst na finančních trzích.
Podle posledních údajů Eurostatu pro rok 2015, spotřebitelské ceny v České republice patřily k nejnižším v EU. Například náklady na mléčných výrobků patřila Česká republika poslední místo, jen před Polsku. S cenami ovoce a zeleniny, stejně jako alkoholické nápoje Česká republika byla čtvrtá od konce. Jeden z nejlevnějších v České republice byly cigarety (pátá země od konce), oděvů a obuvi (konec třetí země).