Česká republika se uvolní první virtuální bankovní platební kartu.


Vydáno: 25.08.2016

Do konce letošního roku v České republice vydána první virtuální platební karty - jeden z největších českých bank Komerční Vaňka ve spolupráci s Visa Europe a Worldline bude první v zemi, kteří budou používat mobilní bankovní platební technologie HCE, tiskové služby úvěrové instituce.

Technologie HCE (Host Card emulace) umožňuje bankám vydávat kreditní karty bez fyzického plastovém nosiči a zaznamenávat všechny data karty přímo v telefonu. Platby proto mohou být vyrobeny za použití bezkontaktního terminálu s odpovídající funkcí.

"Majitel karty banka bude muset stahovat aplikace z Google Play Mobilní banka2 Komerční Vaňka, ve kterém se bude podávat žádost o převedení mapy do telefonu a po zvážení aktivovat novou službu," - řekl ve Visa Europe.

Společnost zdůraznila, že Výhodou této služby je, že klient pro jeho aktivaci Není třeba koupit novou SIM kartu do funkce NFC (implementace bezkontaktní platby), nebo nebudou kupovat žádné úpravy na váš mobilní telefon. A HCE technologie funguje stejně jako všechny bezkontaktní platební rámci takové transakce může být provedeno prostřednictvím většiny terminálů v České republice.

Tyto platby jsou k dispozici v sousedním Slovensku a Polsku.

Celkový objem bezhotovostních plateb v ČR za první pololetí roku 2016 zvýšil o 17,4% na 198 miliard korun. Celkový počet plateb od ledna do června činil 274 milionů EUR, což je o 28% více než ve stejném období loňského roku.

Mezi bezhotovostních plateb v maloobchodních prodejnách předních operace s bezkontaktními čipovými kartami - jejich podíl v prvních šesti měsících na konci minulého roku zvýšil na 66% oproti 60%. Celkový objem plateb bezkontaktních (dopustil s příslušnou kartou nebo samolepkou) po dobu šesti měsíců téměř všichni dohnaly rychlost loni.