Česká republika se řadí mezi 4. členské země v počtu nelegálních cigaret


Vydáno: 18.11.2017 | Aktualizace: 18.11.2017

Ohromující statistika, že každá desátá cigareta kouřovaná rezidentem nějaké evropské země je pašována nebo padělaná, byla nedávno zveřejněna. Česká republika také v této záležitosti není bezprecedentní, protože zde asi 3% z celkové částky patří nelegálním nikotinovým výrobkům. I přes skutečnost, že český výrobek není také vždy certifikován, Česká republika se řadí na čtvrté místo v seznamu zemí s minimálním podílem pašovaných tabákových výrobků. Tento indikátor je docela slušný. Pokud jde o přední země, jedná se o Portugalsko, Švýcarsko a Dánsko.

Celní služba vykazuje vysokou profesionalitu, kvůli níž se počet nelegálních zboží neustále snižuje. Pracovníci pohraničních oddělení pravidelně odhalují a zabraňují zavádění kontraband s nikotinem. Ale neméně důležitou charakteristickou vlastností země, která umožňuje snížit rozsah nelegálních dodávek cigaret, je fakt, že tabák není pěstován v zemi, ale je dodáván z jiných zemí.

I když v České republice existuje pozitivní trend snižování padělání a pašování, státní rozpočet stále ztrácí kvůli nízkému procentu prodaného nelegálního zboží. Odstranění daní z kontradiktních dodávek v roční výši má impozantní ztrátu. V prvních čtyřech měsících letošního roku vedly nelegální dodávky tabákových výrobků k tomu, že rozpočet byl zrušen o 44 milionů korun.