Česká republika se přišli kompaktní zařízení, které využívají odpadní teplo


Vydáno: 29.02.2016 | Aktualizace: 03.01.2020

Česká republika se přišli kompaktní zařízení, které využívají odpadní teplo. Nově od českých vědců se začne prodávat příští rok.
Odborníci z ČVUT Centra pro energeticky účinné budovy vyvinula unikátní zařízení s názvem Wave. Vědci se domnívají, že každá domácnost nebo malá firma může mít svůj vlastní elektrárna. Otevření získal v posouzení hospodářské soutěže E.ON Globe Award.
Myšlenka kompaktní síly přišel Yakubu Mashchuhu před 7 lety. Rozhodne se vyvinout takové zařízení, které by mohly vyrábět levnou elektřinu pomocí odpadního tepla uvolňovaného při průmyslových procesech. Jakub přesvědčil univerzitu, dát svolení provádět výzkumný tým vyzvedl peníze. Výsledkem je, že odborníci vytvořili zařízení Wave 10, která by měla začít dodávat v příštím roce.
10 Wave pracuje na jednoduchém principu: každý průmyslový postup ohřívá nebo ochlazuje materiálu, čímž se uvolní energie, která může být použita. Nová elektrárna odpadní teplo uvolňované do ovzduší není, a je znovu použít. "Napadlo nás, proč, například, kotel se používá pouze pro vytápění, pokud to může také vyrábět elektřinu," - říká Mashchuh.
Takové zařízení se již ve světě, ale zabraňuje šíření vysokou cenu. Elektrický generátor Wave levnější, menší a jednodušší na ovládání než u konkurence.