Česká republika se chce, aby bankrotu dostupné pro jednotlivce


Vydáno: 14.11.2016

Český ministr spravedlnosti Robert Pelikán chce pomoci lidem s dluhy prohibitivní. Vzhledem k tomu, 2018, každá z nich by mohla projít osobní bankrot, neplatí chvíli (v extrémních případech) Věřitelé žádnou korunu. Ale postup se bude konat déle než nyní.
Banky a společnosti vydávající kreditní karty vyjádřili nespokojenost s možnými změnami v zákoně. Varují, že lidé budou používat nový přírůstek bankrot systému, a to prostřednictvím půjčky zdražily, a sankce - přísnější.
Stovky tisíc lidí v České republice, které byly v dluzích jámy se může dostat šanci začít nový život. České ministerstvo spravedlnosti připravilo změny zákona o finanční neschopnosti, přes které projít konkurzu se stává snadnější.
"Více než 90% dlužníků, pro které zavedl vykonávací řízení (tam je asi 655.000 lidí), byl v dluhu jámy, a ne z něj dostat ven na vlastní - z důvodu právní situaci", - je uvedeno v důvodové zprávě k návrhu zákona, že vláda by měla zvážit první polovině příštího roku.
Současná právní úprava zbavuje dlužníků motivaci hledat lepší placených pracovních míst, jako životní úroveň poroste s nimi, budou všechny peníze jdou na splacení dluhu. Z tohoto důvodu, dlužníci začít pracovat bez formálních smluv - v šedé ekonomice.
Novela zákona stanoví, že lidé, kteří obdrželi půjčku a zřejmě nevěděli, že nemůže splácet, se otevře přístup k osobním konkurzních řízení. Zákon také zmizí aktuální prostředí, v němž je vyžadován dlužník během pěti let splatit dluh alespoň 30% částky úvěru. Podle nových pravidel by mělo stačit v případě, že dlužník tisíc korun pro práci finančního manažera.