Česká republika může až 6 miliard ročně na novém návrhu zákona o zdanění


Vydáno: 24.11.2016

Podle návrhu zákona Komise, velké korporace, jako je Apple a Starbucks, bude muset platit daně z příjmu v těch členských státech, kde to mám.

Roční rozpočet České republiky by mohl být doplněn o dalších 6 miliard eur, v případě, že platné právní předpisy ES o zdanění velkých korporací. Brusel navrhuje zákon, podle kterého bude společnost muset platit daně v zemi, kde vydělat.
Například, korporace Apple a Starbucks bylo prokázáno, že velkých hráčů na světě zisku obchodních převedena do zemí, kde jim umožňují platit extrémně nízké daně. Česká republika se dosud nerozhodla, zda se má podpořit návrh Evropské komise. Dříve odpověď byla negativní.
V případě velkých společností v České republice platit daně na veškeré příjmy, nesmí být převedeny do jiných zemí EU, státní rozpočet by mohl být stále doplňován ročně 6 miliard korun. A je to hodně peněz: to je asi 5% všech daní, které firmy platí v zemi. V následujících dnech se Česká republika a další země EU budou muset rozhodnout, zda podporuje nová pravidla navržená Evropskou komisí.
Návrh zákona byl reakcí na skandály nízké zdanění některých obřích korporací, například, Apple a Starbucks, jsou převedeny do výkazu zisku některých zemích EU - především v Irsku, Nizozemsku a Lucembursku, kde platí tu nejmenší daně.
Podle návrhu zákona, bude EU nadále určovat daňových sazeb sami. Tato změna bude k tomuto příjmů získaných v jedné zemi, nelze převést na jinou - za výhodnější zdanění. Změny byly provedeny mezi největší firmy s ročním obratem více než 750 milionů eur.
Dříve Česká republika se obával, že by mohl přijít o peníze v případě, že návrh zákona bude schválen. Ale University. Mendel v Brně provedla studii a zjistili, že státní rozpočet, naopak, bude každoročně aktualizován.
Mezinárodní korporace působící v České republice, často přesouvá peníze z Irské republice a ve Velké Británii - říkají vědci. Platit daně v České republice v rámci nových pravidel bude mít asi 1000 firem s mateřskými společnostmi v zahraničí. Tento seznam, zahrnovat například Škoda Auto, Tesco, Erste Group a další.