Česká Expobank koupila srbskou banku Marfin. Je to trh s velkým potenciálem, zdůvodnila akvizici


Vydáno: 27.02.2017

Ruský finančník Igor Kim se dva roky po vstupu na český trh rozmáchl k další evropské expanzi. Jeho tuzemská Expobank CZ v těchto dnech koupila srbskou banku Marfin. Ta se v Srbsku, stejně jako Expobank v Česku, řadí mezi menší peněžní ústavy. Majoritní podíl 98,47 procenta získala Exbobank CZ v mezinárodní soutěži, které se zúčastnili čtyři investoři.

Akvizici serveru E15.cz potvrdila mluvčí české banky Alena Nováková. „Expobank CZ podepsala dohodu o koupi srbské banky Marfin Bank Beograd, dosud náležící kyperské bance Cyprus Popular Bank. Transakce ještě podléhá schválení ze strany srbských regulačních orgánů a ohlašovací povinnosti u České národní banky,“ vysvětlila mluvčí.
Podle Novákově se obě strany dohodly nezveřejňovat cenu ani žádné další detaily související s obchodem. Podle informačního prospektu pro investory účetní hodnota vlastního kapitálu banky loni v srpnu činila 3,6 miliardy dinárů (bezmála 779 milionů korun).
Prodávaný srbský finanční dům vznikl v roce 1990 pod názvem Centrobanka, přičemž Kypřané jej koupili před deseti lety a v roce 2008 změnili název na Marfin Bank Belgrade. Banka má v Bělehradě a dalších regionech Srbska 18 poboček a tržní podíl necelé jedno procento. S jejími akciemi se obchoduje na bělehradské burze.