Česká ekonomika předstihne růst v Evropské unii


Vydáno: 26.09.2016 | Aktualizace: 26.09.2016

V první polovině letošního roku se česká ekonomika pokračovala v růstu. V pátek Český statistický úřad zveřejnil nové statistiky: HDP meziroční srovnání vzrostla o 2,8%. To je více než v celé EU.
Český HDP ve srovnání s předchozím čtvrtletím v roce 2016 zvýšil o 0,9%. Tyto výsledky ukazují, že česká ekonomika díky úspěchu v mezinárodním obchodě a vyšší domácí spotřebu v důsledku populačního růstu mezd. V prvním čtvrtletí dobrých výsledků bylo dosaženo prostřednictvím investic ve druhém čtvrtletí letošního roku snížil dotace z EU, což se odráží především ve stavebnictví (snížení odvětví o 5,5%).
Výroba, naopak, je v dobrém stavu. Na celé české ekonomiky ukázaly výsledky nad průměrem EU. Ekonomika EU vzrostla ve srovnání meziroční 1,8%, což je o 0,8% méně než v České republice.
"Česká ekonomika bude pokračovat ve třetím nejrychleji rostoucím mezi členskými státy EU. V podstatě ve druhém čtvrtletí zvýšil ekonomiky Rumunsku, na Slovensku a ve Španělsku, "- řekl ředitel vývoje makroekonomických statistik ČSÚ Jaroslav Sixtus.
Připomeňme, že Evropská komise a ministerstvo financí se předpovědi, podle kterého růst české ekonomiky v letošním roce by měla zpomalit.