Česká centrální banka posílí podmínky hypoték v přehřátí na trhu


Vydáno: 20.01.2017

Česká národní banka je připravena dále posílit podmínky hypotéky v případě, že trh s nemovitostmi bude vykazovat známky přehřátí.

V případě, že český trh s nemovitostmi bude vykazovat známky přehřátí, Národní banka je připravena k dalšímu posílení podmínek pro udělování úvěrů. Ve středu náměstek hejtmana centrální banky České republiky Jiří Rusnok při prezentaci zprávy o finanční stabilitě.
V loňském roce se česká centrální banka snížila přípustnou výši hypotečních úvěrů do výše 95% hodnoty nemovitosti. Od dubna 2017 získat hypotéku v České republice bude pouze 90% nákladů na bydlení. Limit hypotečních úvěrů, podle správce národní banky Jiří Rusnok nezbytné z důvodu rizika spirály mezi cenami nemovitostí a úvěrů na jejich nákup.
"Jsme připraveni omezit hypotéky ještě více, pokud to bude nutné. V současné omezení na 90% hodnoty nemovitosti bude dost "- řekl Rusnok.
Rusnok také dodal, že v současné době národní banka nepopisuje situaci na českém trhu s nemovitostmi jako akutní přehřátí, což by představovalo riziko pro finanční stabilitu státu. Ale vzhledem k pravděpodobnému nárůstu poptávky a cen, stejně jako významného počtu půjček s vysokým rizikem, že banka loni rozhodla posílit svá omezení.
Podle Rusnoka, úroveň nesplácených úvěrů v České republice tak hluboko pod evropským normám a je 4,5-4,7%. Hypoték, tento údaj je ještě lepší.
Také Správa národní banky uvedl, že vláda v pondělí schválila návrh zákona o centrální bance v České republice, což umožní centrální banka přijímat zákonné právo určit preference pro úvěry na bydlení. V současné době centrální banka oznámila možnosti hypoték ve formě doporučení, která nemusí nutně následovat. Nový návrh zákona musí ještě projít parlament a podepsat prezident.

Pro záznam
Pojem "přehřátí realitního trhu" se rozumí situace, kdy se trh s nemovitostmi v zemi na dlouhou dobu zůstal stabilní a ziskový, poptávka po bydlení roste a začíná převyšovat dodávky: byt koupit, spíše než stavět nové. Rostoucí poptávka má za následek růst cen, který zase stimuluje další růst poptávky až spěchu. Jako výsledek tohoto procesu jsou ceny nemovitostí jsou mnohem vyšší, než je jejich skutečná hodnota.