Češi se bojí, omezili nákupy na splátky


Vydáno: 05.04.2017

Obliba Čechů nakupovat na splátky klesá. Mnoho lidí si dnes už koupit zboží na splátky netroufá a splátkové firmy už také mnoha lidem nepůjčí. Informace přineslo páteční vydání Lidových novin (LN).

"U nás nakupuje na splátky pouze pět procent všech zákazníků," potvrzuje Milan Růžička, generální ředitel Electroworldu, jedné z největších firem prodávajících elektroniku. "Dříve nakupovalo na splátky i více než 10 procent zákazníků," dodává.

To, že obliba nakupování na úvěr klesá, ale potvrzují i ostatní obchodníci. "Nákup na splátky má opravdu rok od roku klesající tendenci," říká například marketingová ředitelka internetového obchodu. Objem nákupů na splátky podle ní klesl o téměř deset procent. Podobnou zkušenost má pak třeba i elektrořetězec Datart. "Lidé jsou rozhodně opatrnější a sami si o splátky říkají méně," popisuje generální ředitel Datartu Pavel Sláma. Doplňuje, že spolu s tím klesá i počet klientů, kteří svůj závazek nezvládnou splácet.

Čeští zákazníci už jsou totiž podle odborníků opatrní a splácení se bojí. Mají strach, že přijdou o práci nebo že kvůli zvýšení DPH nezvládnou platit chod domácnosti a ještě splácet koupené zboží. Většina českých domácností musí navíc už minimálně jeden úvěr splácet.

Pokud by zákazník splátky každý měsíc neplatil a opozdil se byť jen jednou platbou, může následovat pokuta v řádu stovek korun. Pokud by ale splátky nezvládl platit pravidelně, převezme věc inkasní agentura a posléze exekutor. A právě toho se většina Čechů bojí.