Bývalí klienti Union banky by neměli obdržet dodatečné odškodnění, navrhuje skupina poslanců ČSSD


Bývalí klienti Union banky by neměli obdržet dodatečné odškodnění, navrhuje skupina poslanců ČSSD

Dodatečné odškodnění klientů zkrachovalé Union banky by se mělo týkat přibližně 60 tisíc lidí. Skupina polsanců ČSSD s ním ale nesouhlasí.
Někdejší klienti zkrachované Union banky by neměli dostat dodatečné odškodnění, jak navrhla skupina poslanců ČSSD. Zřejmě takový postoj zaujme k předloze na pondělní schůzi vláda. Záměru by měla vytknout podle předběžného stanoviska pro ministry nepřípustnou zpětnou platnost i to, že nadstandardní odškodnění by se týkalo jen jednotlivců, navíc pouze jednoho ze zkrachovalých bankovních ústavů.
"Vláda zastává stanovisko, že takový diskriminační přístup je v rozporu s obecným principem rovnosti mezi fyzickými a právnickými osobami v oblasti ochrany vlastnictví," stojí v dokumentu. Kabinet by měl navíc poukázat na neslučitelnost normy s evropským právem a na to, že neobsahuje rozbor dopadů na bankovní garanční fond, z něhož by mělo odškodnění jít.
Poslanecká předloha předpokládá, že odškodnění pro jednotlivce by mělo dosahovat zákonem stanovené hranice 100 tisíc eur, tedy asi 2,7 milionu korun na osobu. Podle spolupředkladatele Ladislava Šincla by se dodatečné odškodnění týkalo zhruba 60 tisíc lidí.
O návrhu rozhodnou zákonodárci. Stejnou předlohu podali sociální demokraté v létě 2013. Tehdejší úřednický kabinet Jiřího Rusnoka ji odmítl a Sněmovna o ní před volbami nerozhodla.