Budou si muset lidé na léčbu brát hypotéky?


Vydáno: 28.04.2017

V České republice nehrozí, že by si lidé museli brát hypotéky, aby měli peníze na zaplacení léčby. Běžné nemoci se dál budou hradit z pojištění.

Reforma zdravotnictví, kterou ministerstvo připravilo, by měla v dalších letech přinést značné změny ve spoluúčasti pacienta na své léčbě. Podle Hegera se však nestane, že by si lidé museli brát vysoké půjčky, aby na zaplacení pobytu v nemocnici vůbec měli. „To zcela jistě nehrozí. Základní spektrum nemocí se bude nadále financovat ze zdravotního pojištění,“ vysvětlil Heger.

Standard bez příplatků zůstane stále stejný, cílem reformy je pacientům nabídnout možnost připlatit si za medicínské postupy, ke kterým existuje levnější alternativa se stejným výsledkem.

Heger však přiznává, že úskalím reformy bude přesvědčit lidi si za lékaře platit, když jinde ve zdravotnictví peníze odtékají. „Proto chceme udělat ve zdravotnictví pořádek a potlačit jevy, které mu kazí pověst: korupci, nadbytečnou síť zbytečné, nepotřebné výkony neracionální léčení. To všechno přispívá k pověsti, že zdravotnictví je černá díra na peníze,“ připouští problém současného stavu ministr a bývalý šéf královéhradecké nemocnice.

Ministr v sobotním rozhovoru také zdůraznil, že úkol postarat se o deset procent nejchudších občanů země a zajistit jim přístup do zdravotnictví je úkolem ministerstva a vlády. Garance přístupu všech lidí ke zdravotní péči je podle jeho slov stanovena v programovém prohlášení vlády, která si je vědoma toho, že si to „bude muset ohlídat“.

Heger připustil, že se obává situace, kdy by reformu stopnul na žádost opozice Ústavní soud. V Česku je podle něj stále tvrdý požadavek na velkou solidaritu a minimální zátěž. Kvůli změně systému zdravotnictví prý záměry konzultoval s mnoha odborníky ze západní Evropy. „Musím říct, že většina kroků, jimiž jinde zvyšují efektivitu, by u nás asi ústavně neprošla,“ uzavřel Heger.