Bloomberg s názvem Česká republika útočiště pro investory v regionu.


Vydáno: 30.08.2016

Americká společnost Bloomberg analyzoval, proč se investoři ochotni kupovat české státní dluhopisy a méně důvěry v jejich hlavním městě sousedním Maďarsku a Polsku.

Americká společnost Bloomberg věří, že české státní dluhopisy přilákat více zahraničních investorů. To přispívá k hospodářskému růstu a stability v zemi, a nejistou politickou budoucnost sousedů - Polsko a Maďarsko.
Podle agentury Bloomberg se Česká republika stala útočištěm pro investory, a to navzdory skutečnosti, že český prezident žertoval tento týden o vraždě premiéra pomocí samopalu Kalašnikov, ministr financí je miliardář a majitel velkých průmyslových podniků a mediálního hospodářství a třetí nejpopulárnější v zemi Komunistická strana prosazuje vystoupení z NATO. Agentura žertem upřesnit, že v oblasti, kde je Česká republika, je považován za stabilní.
Ekonomická stabilita České republiky potvrzuje vydání státních dluhopisů na 10 let. Pouze japonské, švýcarské, holandské a německé dluhopisy atraktivní česky. Český HDP vzrostl o více než 4% a rozpočtový deficit postupně klesá.
V období od listopadu 2014 do srpna 2016, objem českých dluhopisů vlastněných zahraničními investory zvýšil o 36%. V Polsku byl nárůst tohoto ukazatele bylo jen 5%, a v Maďarsku, naopak, tam odliv investičního kapitálu o 21%.
Jedním z důvodů, proč se klima pro investory v České republice se zlepšila, Bloomberg volání úspěšné privatizaci velkých společností (např Škoda Auto a Komerční banka), silný automobilový průmysl a dobrý kurz české koruny vůči euru od vstupu České republiky do EU.
Bloomberg slabých míst České republiky se domnívá, některé aspekty činnosti současné vlády, včetně střetu soukromé a veřejné zájmy jako ministr financí Andrei Babisha. Společnost však bere na vědomí pozitivní snahu snížit rozpočtový deficit a odolávání návrhy na zvýšení daní pro firmy.
Manažer fondu Union Investment Privatfonds ve Frankfurtu nad Mohanem Dmitrij Barinov uvedl, že na rozdíl od Polska, Maďarska, České hospodářský růst je do značné míry spojena do sousedního Německa. Podle něj investoři jsou Česká republika, spíše jako rozvinuté země, než na rozvinutých trzích. Na trhu je pro ně dobré a stabilní.