Big Mac Index: Kolik vlastně má stát dolar v České republice


Vydáno: 20.02.2017

Pořadí Big Mac Index, který je založen na teorii parity kupní síly, opět porovnala ceny populárních sendvičů

Náklady na české koruny vůči americkému dolaru méně než 43% z nich musí být pravda. Tyto informace zahrnují verzi ledna ratingu Bic Mac Index, založený na cenách na "Big Mac" v pobočkové síti McDonald v různých zemích. Výzkum ukazuje kolísání směnných kurzů v některých zemích.
Časopis Economist zveřejňuje pořadí Bic Mac Index 1986, vychází z teorie parity kupní síly. Stanoví, že stejné produkty, pokud jde o měny by stálo kolem stejné. Pokud by tomu tak bylo, pak navrhl cena hamburgeru v České republice (75 eur) dolar by stálo asi 15 korun. Pro aktuálního kurzu České národní banky, to je 25,34 korun. To znamená, že nejslavnější sendvič na světě by být prodávány v České republice za 128 eur (stejně jako Češi v McDonaldu platit za "Big Mac", pokud se bude v USA).
Nejlevnější těchto sendviče se prodává v Egyptě, nejvíce měna devalvovala vůči dolaru (více než 70%). Pro jednu Big Mac egyptský platí jen 1,5 dolaru. Jen levnou tento výrobek a Ukrainian. Méně než dva dolary na Big Mac platit obyvatele Malajsii a Jižní Afriky.
Nejdražší produkt z McDonald v přepočtu na dolary stojí ve Švýcarsku. Pro každý sendvič obyvatele a návštěvníky této země by mělo dát 6,4 dolaru. Více než pět dolarů Big Mac náklady v Norsku, Švédsku, Venezuely a Brazílie.