Bezpečné sazby z hypoték: Praha měsíc obdržíte od 2 tisíc euro "čisté"


Vydáno: 16.12.2016

Česká národní banka se domnívá, že bezpečné hypotéky - je-li dlužník obdrží za měsíc "čisté" přinejmenším tolik jako za metr čtvereční se ho získal domů.

Česká národní banka ke stanovení bonity dlužníka využívá techniku LTI ( "půjčka-to-income» - «úvěru k příjmu"), podle něhož je úvěr považován za riskantní, pokud je částka úvěru (bez úroků) převyšuje celkovou "čistou" (po zaplacení daně) roční příjem dlužníka (nebo dlužníky pokud rodina) je více než pětkrát. Nicméně, pokud se podíváte na české ceny nemovitostí a porovnat je s průměrnou mzdou, získat bezpečný, pokud jde o úvěr Tato země obyvatelé nelehkých.
A to nejen z největších měst v České republice - v Praze a Brně, ale Hradec Králové, Karlovy Vary, například v Českých Budějovicích. Tak, podle portálu CenováMapa.org, průměrný byt o 75 metrech čtverečních novostavbě v Praze ve třetím čtvrtletí letošního roku, prodává za 4,88 milionu korun.
Chcete-li metropolitní rodina byla schopna koupit, ona musí vzít hypotéku na 79% nákladů na bydlení (duben výše úvěru bude přísně regulováno) a mají tak "čistý" příjem ve výši 64 tisíc eur měsíčně. V tomto případě se požaduje, aby rodina sbírat 21% nákladů na bydlení, což je asi jeden milion kroons vlastní.
Pokud budeme analyzovat aktuální ceny obdobných bytů v vývojáři, průměrné náklady na takové bydlení je asi 6.130.000 kroons. Ukazuje se, že neriskovannymi hypotéka je rodina, která vydělává měsíčně od 80 tisíc eur čistého zisku.
Za třípokojový byt v panelovém domě v Praze dlužník musí být v souladu s národní banky, vydělávají více než 50 tisíc eur měsíčně. Nicméně, nákup starých bytů by také měly platit daň z nákupu nemovitostí, což je o 4%, nebo desítek tisíc korun.
Pro srovnání, v Ústí nad Labem, kde je nejlevnější nemovitostmi v České republice na nákup bytů o 75 metrů čtverečních s úvěru na 79% nákladů na bydlení neriskovannymi dlužník může být uznána jako osoby s "čistou" příjmem 10 tisíc eur měsíčně.
Podle portálu CenováMapa.org, ve třetím čtvrtletí průměrná cena nemovitostí v České republice zvýšil o 2,7% na 46 200 Kč. V Praze metrů čtverečních nových staveb ve třetím čtvrtletí stálo v průměru 61 500 korun. Ve srovnání s počátkem roku 2015 ceny vzrostly o 21% - takže 60-metr bytu v hlavním městě zvýšil o 1 milion SEK.
V Praze se ve třetím čtvrtletí průměrná mzda před zdaněním činil podle Českého statistického úřadu, 34,512 kroons v České republice jako celku - 27 220 kroons.