Banky se zbavit papírových smluv


Vydáno: 17.01.2017

V návaznosti na Air Bank, GE Money Bank se rozhodla digitálně podepisovat elektronické smlouvy se zákazníky. Biometrické podpis systémy jsou také plánuje zavést Česká spořitelna a ČSOB.

 

Jako přínosy nového systému, banky s názvem bezpečnost, archivaci dokumentů pohodlnější práce a úsporu nákladů. GE Money Bank potvrdila, že všechny 254 bankovních poboček budou nainstalovány digitální podpisy smluv.

Shtepan Pittauer, projektový manažer GE Money Bank vysvětlil, že technologie SignPad a biometrický podpis systém byl vyvinut ve spolupráci s IBM, a rakouský dodavatel firma Xyzmo. "Desky budou instalovány pracovat ve všech pobočkách banky - cca 5000 kusů," - dodal.

Veškerá pozornost - klient

Kromě úspory nákladů na tisk, snížení nákladů a archivace smluv. To znamená, že administrativní pracovníci budou mít méně papírování a budou více zaměřovat na kvalitní zákaznický servis.

Tato technologie funguje takhle. Místo toho, aby papír podepsaný klient v bance bude dát svůj podpis na tabletu s názvem SignPad. Na požádání smlouva podepsaná elektronicky lze tisknout, stejně jako návrh dohody před jejím zápisem do rejstříku. Přečíst dokument si klient může ve svém profilu v systému internetového bankovnictví.

Poprvé se tato forma smluv nabízených v roce 2011. Air Bank, a teď tohle způsob, jakým instituce podepsal tři ze čtyř smluv.

Někteří zákazníci Air Bank již pociťovat výhody inovace. "Jsem klientem Air Bank v roce 2011. Potom můžete otevřít účet, aniž by přišel do pobočky banky - Internetu. Nicméně, za účelem sběru bankovní kartu a aktivovat internetové bankovnictví, měli byste navštívit banku a požádat obyčejné vlastnoruční podpis smlouvy - říká, že je rezidentem v Praze Lucas Kulhánek.

- V poslední době tam byl ošklivý incident, Bankomat jiné banky ani mi nedal peníze, a šel jsem do pobočky banky Air Bank, k vyřešení situace. K mému překvapení a potěšení, všechny papírové formality byly snadno a rychle vyrovnal s novým SignPad zařízení. Manažer připravilo nárok na počítači, dal mi svůj názor, a pak jsem dal elektronického podpisu a čekal na odpověď. Stavby přihlášení do svého internetového bankovnictví stránky, jsem nejprve opět pečlivě přečíst podepsanou reklamaci a do 10 dnů se naučil, jak se tato situace vyřešena. "

Z archivu sítě

Biometrický podpis systém bude působit nejen na smlouvy, ale i pro ostatní bankovní dokumenty jsou uloženy v papírových archivech. Biometrický podpis bude platit také u soudu ve sporech.

To znamená, že archiv bankovní dokumenty by měly nakonec vyvíjet z papíru do elektronické, a podle projektový manažer GE Money Bank Shtepana Pittauera je to k lepšímu. "Každý sedmý klienta v případě ztráty smlouvy nás požádal, abychom vytisknout kopii. Tato praxe musí vrátit v čase, protože teď bude zákazníkům k dispozici všechny dokumenty v internetovém bankovním systému "- poznamenal.

Je zajímavé, že biometrický podpis - je nejen grafický vzor. Tablet nebo SignPad v úvahu takové věci, jako je rychlost psaní, pořadí obrazů a symbolů vyvíjen tlak na povrchu. Podle bankovních expertů, asi 60% zákazníků nelze přesně opakovat psát svůj "podpis". Pokud se například tablet nebude schopen rozpoznat podpis klienta, bude muset předložit pas a vzít další podpis vzorku.

Řešení, které používají systém biometrických podpisů s odchylkami. Za prvé, je to případy, kdy se podpis 100% neodpovídají originál. Pro povolení a podpis smluv by mělo použít kombinaci prvků, jako jsou bezpečnostní certifikáty a kódy PIN.