Banky se bojí, zdražují úvěry


Vydáno: 05.04.2017

Lidé se i přes dlouhotrvající pokles úrokových sazeb České národní banky (ČNB) levnějších úvěrů v komerčních bankách nedočkali. Naopak, půjčky nyní bankéři zdražují kvůli rostoucím obavám z jejich nesplácení.
ČNB od loňského prosince třikrát za sebou snížila klíčovou dvoutýdenní repo sazbu z 2,75 na současných 1,5 procenta. Průměrný úrok u nových půjček poskytovaných peněžními ústavy domácnostem podle statistik centrální banky však od prosince do dubna stoupl z 13,295 na 13,645 procenta.

Proti tomu peníze vložené na účty v prosinci se v průměru úročily sazbou 1,464 procenta, v dubnu pak bylo úročení o více než dvě desetiny horší.

"Banky reagují na obecně rostoucí riziko nesplácení úvěrů, které přináší současná nepříznivá ekonomická situace," zdůvodnil rozdílný vývoj v sazbách Jakub Puchalský z Raiffeisenbank. "Očekáváme další nárůst nesplacených úvěrů, neboť se projeví opožděný efekt vzrůstající nezaměstnanosti a poklesu kupní síly obyvatelstva," dodal Puchalský.

S tím, že mnohem více českých klientů bude mít letos problémy se splácením, počítají všechny velké banky, které Právo oslovilo.

Podíl pohledávek bank za problémovými klienty v ČR činil na konci března 81,7 miliardy korun, což bylo meziroční zvýšení téměř o polovinu. Podíl špatných úvěrů na celkových půjčkách vzrostl na 3,9 procenta, před rokem to byla necelá tři procenta.