Banky půjčí na zateplení domu, dokud majitel nedostane státní dotaci


Vydáno: 16.03.2017

Výměna starých oken za nové přijde u rodinných domů zhruba na 100 až 350 tisíc korun. Na tuto investici do zateplení nově přispívá stát z programu Zelená úsporám. Zvýhodněné úvěry na dobu, než přijde od státu dotace, poskytnou i banky.

Dosáhnout na dotaci z programu Zelená úsporám je nyní snadnější. Tisíce domácností mohou od 17. srpna získat státní příspěvek i na menší projekty. O dotaci se mohou ucházet například majitelé rodinných domů, kteří chtějí vyměnit pouze stará okna za nová . Tato investice přijde podle velikosti domku podle odborníků zhruba na 100 až 350 tisíc korun.

U malé rodinné vilky například s obytnou plochou 100 m² lze nyní získat od státu na výměnu oken příspěvek ve výši 65 tisíc nebo 85 tisíc korun (sazba 650 Kč/ m² při 20procentní úspoře roční měrné spotřeby tepla, sazba 850Kč/ m² při 30 procentní úspoře). Velký rodinný dům o obytné ploše 350 m² a více dosáhne na strop dotace a dostane na pokrytí nákladů na výměnu oken 227,5 tisíce při 20procentní úspoře energie nebo až 297,5 tisíce korun při 30procentní úspoře měrné roční potřeby tepla.

Zateplit dům výměnou oken musí ale majitelé rodinných domů stihnout do 18 měsíců od získání dotačního příslibu a teprve pak jim banka zapojená do programu Zelená úsporám peníze vyplatí. Na výplatu státní dotace tak může žadatel čekat pár měsíců i 1,5 roku podle toho, jak rychle stihne projekt realizovat. Lidé, kterým chybí hotovost, si mohou na zateplení domu vypůjčit . Banky zapojené do projektu připravily speciální zvýhodněnou produktovou nabídku.

Půjčku 100 tisíc korun za zvýhodněných podmínek a sníženou úrokovou sazbu lze získat v České spořitelně, ČSOB, Poštovní spořitelně, Komerční bance a UniCredit Bank. LBBW Bank zatím speciální nabídku nemá, poskytne jen klasickou osobní půjčku. Úvěry se liší splatností. Nejdelší až desetiletou splatnost má ČSOB a Poštovní spořitelna, v České spořitelně lze splácet 100tisícový úvěr až sedm let, v Komerční bance (KB) šest let a UniCredit Bank a LBBW Bank poskytne půjčku nejvýše na čytři roky. Podle zvolené délky splatnosti se pak úrokové sazby pohybují v širokém rozpětí od 5,51 procent (KB) do 15,28 procent (LBBW Bank).

Úvěr prodraží poplatky. Poplatek za vyřízení sto tisícové půjčky si neúčtuje pouze KB, u ostatních bank činí zpravidla tisíc korun. Další poplatek si banky účtují za správu a vedení účtu. Nejdráž spravuje úvěrový účet Komerční banka, kde klient zaplatí 80 korun měsíčně. Nejlevněji, na 49 korun za měsíc, přijde úvěrový účet u České spořitelny. Ostatní banky si účtují za vedení úvěrového účtu 50 korun za měsíc.

O těchto dalších nákladech vypovídá sazba RPSN , která zahrnuje jak úroky, tak i všechny další poplatky. Tento údaj musejí banky klientovi sdělit předem, před uzavřením úvěrové smlouvy. Je to v podstatě procentní podíl z dlužné částky, který je klient povinen zaplatit bance za období jednoho roku. Vždy je ale nutné porovnávat RPSN u stejně vysoké půjčky a se stejnou délkou splatnosti. Například u stotisícového úvěru se splatností na sedm let dosáhne klient České spořitelny na RPSN 8,7 procenta a měsíčně bude splácet 1565 korun. U Poštovní spořitelny dosahuje při sedmileté splatnosti stotisícového úvěru RPSN 8,56 procent a měsíčně bude klient splácet 1 505 korun.

Při rozhodování, u kterého bankovního domu si půjčit, je dobré přihlížet i k tomu, zda banka umožňuje splatit úvěr předčasně a bez poplatků. Po vyplacení státní dotace je tak možné podstatnou část dluhu smazat bez jakékoliv sankce, což půjčení peněz zlevní. Předčasné splacení úvěru až do výše dotace nezpoplatňuje ČSOB. V Poštovní spořitelně, UniCredit Bank, KB a LBBW Bank lze bez sankce splatit úvěr jak z vyplacené dotace, ale i formou další mimořádné splátky. Česká spořitelna naopak jakoukoliv předčasnou splátku zpoplatňuje, účtuje si čytři procenta z výše mimořádné splátky, minimálně 500 korun a nejvýše 5 tisíc korun.

Vyřízení půjčky je vcelku rychlé, v České spořitelně půjčují prakticky na počkání, v Komerční bance a ČSOB do 24 hodin a v dalších bankách do dvou až čtyř pracovních dnů. Vždy se předkládá jeden až dva průkazy totožnosti a většinou také potvrzení o příjmech. V UniCredit Bank chtějí i doklad o úspěšném zaregistrování žádosti o dotaci.

Bez jakékoliv záruky poskytne stotisícový úvěr ČS, ČSOB, LBBW bank a KB. UniCredit Bank půjčuje opatrněji, klienti, jejichž historii banka nezná, musejí ručit biancosměnkou. Jednoho ručitele musí mít i klient, který si chce půjčit v Poštovní spořitelně, o úvěr spolu s ním ale mohou požádat až dva další spolužadatelé.