Banky bez sejfu. Stále více poboček je bezhotovostních


Vydáno: 23.02.2017


Kvarteto největších bankovních hráčů v Česku se vydalo do boje s hotovými penězi. Od letoška provozuje přes stovku poboček, jejichž přepážkami fyzicky neproteče ani koruna. Meziročně to znamená více než čtvrtinový nárůst. Přibližují se tak modelu nízkonákladových bank.
Celkový počet poboček přitom loni klesl o tři procenta, čímž bezhotovostní výspy českých bank získaly na významu. V průměru na sedmi pobočkách ze sta se tak už klienti finančních obrů setkají s hotovostí pouze v automatech.
Jen Komerční banka za poslední rok počet bezhotovostních poboček takřka zdvojnásobila, a to ze třinácti na 24, což je zhruba šest procent všech filiálek. „Roli sehrává také ekonomické hledisko, hotovostní služby vyžadují vyšší náklady. Ke změně jsme přistoupili hlavně tam, kde nebyla pokladní služba často využívána,“ uvádí Michal Teubner z Komerční banky.
„Letos plánujeme otevřít pět nových poboček a některé stávající pobočky do této podoby rekonstruovat,“ sdělila Kristýna Havligerová z České spořitelny. Místo pokladen banky instalují na pobočky jen výběrové a vkladové automaty.