Bankovní zákazníci zaplatí kompenzace ERB od 20. října


Vydáno: 21.10.2016

ERB česká banka, kterou vlastní ruský podnikatel Roman Popov pravděpodobně ještě zkrachovat.

Dne 20. října český finanční trh zabezpečovací systém (Garanční systém Finančního trhu, GSFT) zahájí výplatu vkladů klientům České banky s ruským kapitálem ERB, protože ne. Alespoň to cítil u České národní banky, se rozhodl v tomto případě použít evropský systém pojištění vkladů.
Podle evropské právní předpisy o pojištění vkladů podniků a jednotlivců, vklady až do 100.000 eur (2,7 milionu eur) jsou pojištěny ze strany státu, respektive zákazníci budou moci vrátit v plné výši.
ERB Klienti dostávají své peníze prostřednictvím bankovního pobočce České spořitelny. Celkové platby ve výši 3.53 miliard korun (130 milionů eur). Na odškodnění mohla kvalifikovat osobu (a jeho rodinní příslušníci nebo správců), který byl klientem ERB dne 11. října, kdy byl pojištění vkladů mechanismus spustila národní banky.
Pro zákazníky peněz ERB bude muset přinést identitu jen dokument, který potvrzuje, podnikatele - a dokonce i výpis z českého obchodního rejstříku u právnických osob - identifikaci muže, který je zástupcem právnické osoby, a výpis z obchodního rejstříku. Právnické osoby budou moci kompenzovat vklad pouze bezhotovostní platby.
Seznam poboček České spořitelny, která se vrátí vklady zákazníkům ERB lze nalézt zde.
První banka se zaměřuje především na financování českého exportu do Ruska, pak začala poskytovat tradiční bankovní služby.
V březnu Česká národní banka má omezenou práci ERB, zakazovat ho přijímat nové vklady a vydáním nových úvěrů, a 11. října Národní banka uznána ERB schopny plnit všechny své finanční závazky vůči klientům.
Národní banka rovněž zahájila proces odebrána licence ERB, ale rozhodnutí nebylo stala právně závaznou, neboť zpochybňuje banku. Nyní ERB je na pokraji stát se první českou bankou, úpadce po dobu 13 let.
Majitel ERB ruský podnikatel Roman Popov řekl, že pracuje na obnovení banky, národní banky, ale brání to uměle vytváří situaci bankrotu.