Bankovní konkurence vede ke snížení úrokových sazeb


Vydáno: 18.11.2017

Několik měsíců tohoto roku zaznamenali finanční analytici významné snížení úrokové sazby spotřebitelských úvěrů. Informace poskytnuté národní bankou státu ukazují, že náklady na splacení úvěru, klesla na 10%. Ve srovnání s několika lety se poptávka po spotřebitelských úvěrech zvýšila třikrát. Důvodem je především jejich dostupnost. Zákazníci s neustálým bankovním stykem, kteří se etablovali jako odpovědní a solventní občané s bezchybnou úvěrovou historií, mají nárok na půjčku ve výši 8%.

Zvýšení dostupnosti úvěrů je způsobeno několika klíčovými faktory. Především je to kvůli prognóze bankovních institucí na snížení hypotečních úvěrů v důsledku zpřísnění pravidel pro jejich získání. Tento okamžik vyvolává nárůst konkurence mezi bankami navzájem a rivalitu při vydávání spotřebitelských úvěrů dlužníkům.

Odborníci se také zaměřují na to, že kromě spotřebitelských úvěrů jsou banky připraveny nabídnout lukrativní půjčky na nákup zboží. Boj o vedení na finančním trhu pomáhá snižovat úrokové sazby. Kromě minimálního zájmu se poptávka po úvěrech zvýšila díky důvěře zákazníků v jejich solventnost a stabilní měsíční příjem.

Riziko nevrácení vypůjčených prostředků je sníženo na nulu, a proto banky nabízejí neočekávané podmínky.
Příznivá dynamika se projevuje také v nárůstu předčasného splacení úvěrů. Pokud před pěti lety si předčasně dovolily vrátit vypůjčené prostředky bankám, mohl by jen jeden z pěti dlužníků a nyní každý třetí dlužník.