Bankovní konkurence vede ke snížení úrokových sazeb


Několik měsíců tohoto roku zaznamenali finanční analytici významné snížení úrokové sazby spotřebitelských úvěrů. Informace poskytnuté národní bankou státu ukazují, že náklady na splacení úvěru, klesla na 10%. Ve srovnání s několika lety se poptávka po spotřebitelských úvěrech zvýšila třikrát. Důvodem je především jejich dostupnost. Zákazníci s neustálým bankovním stykem, kteří se etablovali jako odpovědní a solventní občané s bezchybnou úvěrovou historií, mají nárok na půjčku ve výši 8%.

Zvýšení dostupnosti úvěrů je způsobeno několika klíčovými faktory. Především je to kvůli prognóze bankovních institucí na snížení hypotečních úvěrů v důsledku zpřísnění pravidel pro jejich získání. Tento okamžik vyvolává nárůst konkurence mezi bankami navzájem a rivalitu při vydávání spotřebitelských úvěrů dlužníkům.

Odborníci se také zaměřují na to, že kromě spotřebitelských úvěrů jsou banky připraveny nabídnout lukrativní půjčky na nákup zboží. Boj o vedení na finančním trhu pomáhá snižovat úrokové sazby. Kromě minimálního zájmu se poptávka po úvěrech zvýšila díky důvěře zákazníků v jejich solventnost a stabilní měsíční příjem.

Riziko nevrácení vypůjčených prostředků je sníženo na nulu, a proto banky nabízejí neočekávané podmínky.
Příznivá dynamika se projevuje také v nárůstu předčasného splacení úvěrů. Pokud před pěti lety si předčasně dovolily vrátit vypůjčené prostředky bankám, mohl by jen jeden z pěti dlužníků a nyní každý třetí dlužník.