Bankéři proti ČSSD. Nechtějí zavedení zvláštní bankovní daně


Vydáno: 22.02.2017

Daň, která je myšlena jako odvod z celkových aktiv banky, by se odvíjela od jejich výše. Nejvyšší sazba 0,3 procenta by byla pro banky s aktivy nad tři sta miliard korun, nejnižší 0,05 procenta pro banky s aktivy do padesáti miliard korun. V Česku bylo ke konci loňského září podle České národní banky pětačtyřicet bank a poboček zahraničních bank. Nápad s bankovní daní odmítl i ministr financí Andrej Babiš a koaliční KDU-ČSL. Podporu při zavádění progresivních daní může ČSSD ale najít u komunistů. Pravicový opoziční politici tvrdí, že zavedení daně odradí investory a zdraží služby klientům. Banky jsou proti zavedení speciální bankovní daně, kterou navrhuje ČSSD. Opatření postrádá logiku, je diskriminační a odrazuje od investic. Daň, která je myšlena jako odvod z celkových aktiv banky, by se odvíjela od jejich výše. Nejvyšší sazba 0,3 procenta by byla pro banky s aktivy nad tři sta miliard korun, nejnižší 0,05 procenta pro banky s aktivy do padesáti miliard korun. V Česku bylo ke konci loňského září podle České národní banky pětačtyřicet bank a poboček zahraničních bank. Nápad s bankovní daní odmítl i ministr financí Andrej Babiš a koaliční KDU-ČSL. Podporu při zavádění progresivních daní může ČSSD ale najít u komunistů. Pravicový opoziční politici tvrdí, že zavedení daně odradí investory a zdraží služby klientům.
Nápad s bankovní daní odmítl i ministr financí Andrej Babiš a koaliční KDU-ČSL. Podporu při zavádění progresivních daní může ČSSD ale najít u komunistů.
Pravicový opoziční politici tvrdí, že zavedení daně odradí investory a zdraží služby klientům.
Banky jsou proti zavedení speciální bankovní daně, kterou navrhuje ČSSD. Opatření postrádá logiku, je diskriminační a odrazuje od investic.
Daň, která je myšlena jako odvod z celkových aktiv banky, by se odvíjela od jejich výše. Nejvyšší sazba 0,3 procenta by byla pro banky s aktivy nad tři sta miliard korun, nejnižší 0,05 procenta pro banky s aktivy do padesáti miliard korun.
V Česku bylo ke konci loňského září podle České národní banky pětačtyřicet bank a poboček zahraničních bank.

Banky jsou proti zavedení speciální bankovní daně, kterou navrhuje ČSSD. Opatření postrádá logiku, je diskriminační a odrazuje od investic, uvedli zástupci bank. Analytici se shodují na tom, že daň dopadne na klienty bank zdražením služeb. Navíc nemá podle nich ekonomické opodstatnění a je čistě politickým aktem.
"Stabilní a výkonný bankovní sektor představuje dlouhodobou konkurenční výhodu ČR. Bylo by neprozíravé tuto výhodu a oporu ekonomiky jakkoliv oslabovat, a proto je třeba nezaujatě zvažovat návrhy na dodatečné zdanění bank a vést debatu o jejich možných důsledcích pro financování ekonomiky a hlavně ekonomický růst a udržování zaměstnanosti," uvedl prezident České bankovní asociace Pavel Kavánek.
Vážit je podle něj třeba také dopady na stabilitu podnikatelského prostředí a rovnost podmínek pro podnikání.