Auto na splátky: leasing nebo spotřebák?


Vydáno: 27.03.2017

Spojení "automobil na splátky" většině lidí evokuje leasing. Tomu však představují vážnou konkurenci spotřebitelské úvěry s nízkými úrokovými sazbami. Která varianta je levnější?
Před několika dny jsme v článku Lízněte si auto přes e-mail představili výsledky našeho testu šesti leasingových společnosti. S vidinou pohodlné jízdy v novém vozu Škoda Octavia Combi Ambiente 1,9 TDI 81 kW s doplňkovou výbavou v celkové ceně 627 600 Kč včetně DPH jsme se byli ochotni na tři roky upsat leasingovce a zaplatit jí akontaci ve výši 30 %, tj. 188 280 Kč. Nebylo by ale výhodnější využít služeb banky?

Půjčte mi půl milionu

Po odečtení 188 280 Kč, které si samozřejmě půjčovat nemusíme, zbyde cca 450 tisíc Kč. Půjčí nám vůbec banky takto vysokou částku na spotřebitelský úvěr?
Zde je nutné upozornit na první rozdíl mezi spotřebitelským úvěrem a leasingem. Zatímco leasingovka vám půjčí za stejných podmínek bez ohledu na výši vašeho platu (ten by samozřejmě měl být alespoň vyšší než výše splátky), banka si své klienty pečlivě vybírá a půjčuje jim za různých podmínek na základě jejich bonity.
Vytvořili jsme proto "ideálního" klienta. Svobodný, bez závazků, bydlící ve vlastním bytě, s měsíčním hrubým platem ve výši 50 000 Kč. Chladné srdce každého bankéře musí zaplesat. E-mailem jsme banky požádali o sdělení, jestli a za jakých podmínek nám půjčí oněch 450 000 Kč (doba splácení 3 roky).
Zde si nelze odpustit malé odbočení. Ačkoliv účelem tohoto článku není hodnotit rychlost odpovědí jednotlivých bank, přesto nemůžu nezmínit, že se doba reakcí pohybovala pod třemi hodinami, což je výrazně méně než až několikadenní nereagování leasingových společností.

Ale zpět k tématu. GE Capital Bank (profil, názory) uvedla, že takto vysoké spotřebitelské úvěry vůbec neposkytuje, HVB Bank (profil, názory) nám poslala místo konkrétní kalkulace pouze obecné podmínky pro poskytování úvěrů, Raiffeisenbank (profil, názory) poslala základní informace o spotřebitelském úvěru, který ale dává pouze do výše 150 tisíc Kč. Kalkulace ostatních bank shrnuje následující tabulka (všechny banky požadovaly zajištění úvěru). Ještě je třeba poznamenat, že všechny banky ve své kalkulaci uvedly, že uvedené podmínky jsou pouze předběžné a konkrétní podmínky nám rád sdělí na základě propočtu bonity jejich pracovník.

Sazby spotřebitelských úvěrů

Jak tedy vycházejí finanční podmínky spotřebitelského úvěru ve srovnání s leasingem? Vyjdeme-li z nejvýhodnější nabídky spotřebitelského úvěru od České spořitelny, pak celkem zaplatíme 686 664 Kč (36x výše měsíční splátky + nevratný (!) poplatek za žádost o vyřízení úvěru 900 Kč + 3x roční poplatek za vedení úvěrového účtu 500 Kč). V porovnání s nejvýhodnější nabídkou leasingu, shodou okolností od Leasingu České spořitelny, kde vychází celková částka úhrady (tj. kolik celkově za auto zaplatíme) na 718 846 Kč, vychází spotřebitelský úvěr jednoznačně lépe.
Nesmíme však zapomenout, že v uvedené sumě leasingu je zahrnuté i havarijní pojištění, které v případě Leasingu ČS tvořilo 1 043 Kč měsíčně). Dále je velmi důležité připomenout, že kromě ČSOB, která skutečně spotřebitelský úvěr za oněch uvedených 12,5 % poskytne, u ostatních bank je nutné uvedené sazby považovat spíše za spodní hranici. Přičemž "reálná" výše úroků se bude pohybovat jinde, pochopitelně směrem nahoru (viz sloupek vpravo).
Pokud bychom použili spotřebitelský úvěr a pořídili si havarijní pojištění za stejných podmínek, jako v případě leasingové varianty (což ovšem není reálné, protože u leasingu je havarijní pojištění často až o 50 % levnější než pokud si jej sjednáváte sami), zaplatili bychom o necelých 26 000 Kč víc. Tuto sumu však je možné trošku snížit, pokud máme například u pojišťovny bonus na povinném ručení či havarijním pojištění za bezeškodní průběh.