Ani u mBanky není vše zadarmo


Vydáno: 22.03.2017

Tajnůstkářské otevření internetové mBanky o sobotní půlnoci způsobilo mezi internetovou komunitou v Česku malé pozdvižení. Řada odpůrců bankovních poplatků zažádala o otevření účtu zdarma hned, jak to bylo možné. Část vyčkává, zda se objeví problémy.

Manželé Krupičkovi platí na bankovních poplatcích každý měsíc několik set korun. Každý z nich si platí vedení svého běžného účtu , společně mají spořící účet, navíc platí i řadu souvisejících poplatků za trvalé i jednorázové příkazy a účet k hypotéce. Měsíčně tak českým bankám zaplatí minimálně pět set korun, tedy ročně přibližně šest tisíc. Za tuto sumu mají k dispozici řadu služeb „zdarma“ v rámci paušálu.

Benjamínek tuzemského bankovního trhu mBank Čechům slibuje účty i řadu služeb skutečně zdarma, dostupnost 365 dní v roce i zcela nové produkty. O svých záměrech sice banka nepravidelně informovala už od léta, ovšem tajila do poslední chvíle. Polská banka, která je součástí skupiny Commerzbank, zahájila provoz potichu v sobotu o půlnoci. Za zhruba 24 hodin se jí podařilo podle generálního ředitele mBank pro Českou republiku Sergiusze Najara oslovit zhruba tisícovku klientů a každou hodinu prý přibývá okolo stovky dalších. Zatím jim ale banka nabízí jen pár produktů.

Klienti si mohou zřídit běžný účet mKONTO a spořící účet eMAX. Za zřízení a vedení účtů se nic neplatí, stejně jako za řadu dalších transakcí. Vše ale zadarmo není. Za čtvrtý a každý další výběr z bankomatu zaplatí klienti vlastnící mKonto 19 korun. Poplatky se účtují i za papírové výpisy z účtu a upomínky či potvrzení pro klienta. U spořícího účtu s tříprocentní úrokovou sazbou půjde nastavit omezené množství trvalých příkazů a na rozdíl od jiných podobných produktů bude k dispozici platební karta. U té klient za výběry z bankomatu kdekoli ve světě zaplatí 19 korun za výběr.

Zažádat o otevření účtu lze na webových stránkách mBanky, na telefonní mLince, v několika kamenných Finančních centrech či v takzvaném mKiosku. Vyplnit patřičný formulář by mělo trvat podle Najara maximálně pět minut. Pokud zájemce o účet využije pro sjednání účtu telefon či internet, banka jej bude zpětně kontaktovat kvůli podpisu smlouvy. Tu klientovi přiveze spolu s Aktivačním balíčkem kurýr, který zároveň ověří i totožnost žadatele podle občanského průkazu. O registraci všech údajů se klient dozví emailem a účet pak může zprovoznit přes internet pomocí Aktivačního balíčku či telefonicky přes mLinku.

Do Vánoc chce nová banka zahájit i poskytování spotřebitelských úvěrů a hypoték. Do té doby zveřejní úrokové sazby. Potřebné dokumenty ke zřízení hypotéky a postup sjednání úvěru má banka podrobně popsané na webových stránkách. Zajímavostí pro budoucí žadatele o hypotéku je možnost využití takzvaného bilančního neboli vyrovnávacího mechanismu. Ten umožní, aby finanční zůstatek na speciálním neúročeném, bilančním, účtu snížil částku úvěru, ze které se počítají úroky. Jinými slovy, klient si chce vzít hypotéku na milion korun. Na zvláštní účet převede třeba sto tisíc. Úroky z hypotéky se tedy počítají jen z 900 tisíc korun.

Polští bankéři slibují, že hypotéky budou sjednávat až na 45 let a až na 110 procent hodnoty zastavené nemovitosti. To je dosud v tuzemsku stále výjimečné. Financování hypoték by měla podle Najara mBanka zajistit prostřednictvím Commerzbank a také z peněz na spořících účtech. „Rozhodně nehrozí, že by se hypotéky měly financovat jiným způsobem jako například prodejem hypotečních pohledávek podobně jak tomu bylo ve Spojených státech,“ říká Najar.

Na přelomu března a dubna budou mít klienti možnost získat čipové kreditní karty, uskutečňovat platby do a ze zahraničí a rýsuje se prý i Supermarket investičních fondů. V první půlce příštího roku mBanka chce klientům nabídnout pro investování široké portfolio fondů bez jakýchkoli poplatků a provizí.

Do tří let by chtěla polská virtuální banka získat v Česku 160 tisíc klientů. Ti by se podle představ mBank měli rekrutovat především z věkové skupiny do 35 let.