Analytici se domnívají, že Česká republika již není nutné oslabit korunu


Vydáno: 21.10.2016

Národní banka by mohla přijít o miliardy na rozdílu kurzu po zrušení intervence.

Česká národní banka poprvé od listopadu 2013 zahájila rozsáhlý zásah na euro ve vztahu ke koruně není snížena. Ekonomika již nepotřebuje oslabení koruny. Kromě toho se předpokládá, že zásah by měl dokončit před CHNB plánů.
Národní banka chce udržet kurzu 27 korun za euro tak dlouho, dokud inflace v České republice dosahuje 2% tého úroveň. Z tohoto důvodu se předpokládá, že zásah bude pokračovat ve druhé polovině příštího roku.
V případě, že česká koruna posílila, prázdniny a nákupy v zahraničí, by bylo více přístupné pro Čechy. Slabá koruna, v kontrastu, je prospěšné pro vývozce, protože jejich výrobky evropským zákazníkům levnější. Oslabení koruny v listopadu 2013, podle ekonomů vedlo k urychlení růstu ekonomiky.
Vzhledem k tomu, tempo generované hospodářský růst a vyšší inflace, která se liší od CHNB očekávání, analytici se domnívají, že oslabují již není zapotřebí koruna. A naopak, inflace v euro Reserve Bank směnných kurzů SEK 27 bude mít za následek ztrátu peněz, když intervence je u konce. Ztráty by mohly dosáhnout deset miliard korun.
David Navrátil, hlavní ekonom bankovní České spořitelny, uvedl, že v roce 2013 měnové intervence byla nutná, aby se zabránilo riziku deflace (klesající ceny). Nyní je Česká republika, podle jeho názoru, hospodářský růst o 4% Toto riziko existuje