Ajťáci místo bankéřů. Technologické inovace mění skladbu zaměstnanců finančních domů


Vydáno: 24.02.2017

Technologické inovace prostupující celým finančním sektorem s sebou nesou zvýšenou poptávku po zcela nových pracovních pozicích. Banky už nehledají bankéře, ale stále častěji spíše experty na uživatelskou zkušenost či uživatelské rozhraní, takzvané product ownery – produktové manažery se zaměřením na prioritizaci činností, scrum mastery neboli projektové manažery s psychologickými zkušenostmi, programátory či odborníky na optimalizaci pro vyhledávače.

Například jen Moneta Money Bank hledá v Česku sto lidí, jež potřebuje k digitální transformaci banky. „Role se i slučují. Kde bývaly zapotřebí tři manažerské pozice, je dnes jediná,“ říká šéfka personálně poradenské společnosti Lucie Teisler.
Do budoucna mohou být ale změny ještě větší. Ze závěrů studie Citigroup vyplývá, že vlivem technologického pokroku ve finančních službách ztratí v následujících deseti letech práci v Evropě a USA přibližně 1,7 milionu pracovníků.
Bankovnictví, peněžnictví a pojišťovnictví vytváří přes čtyři procenta domácího produktu a podobný podíl připadá i na internetovou ekonomiku. Oproti roku 2011 vzrostl celý sektor o patnáct procent na 188 miliard korun v roce 2015.